Przejdź do zawartości

Wikinews:Dozwolony użytek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Poniższy tekst jest propozycją zasad umieszczania materiałów na Wikinews według reguły dozwolonego użytku. Jeżeli społeczność serwisu zaakceptuje go, to stanie się zbiorem obowiązujących zasad. Możesz wypowiadać się na temat tej propozycji na stronie dyskusji. Jeżeli natomiast chcesz coś zmienić lub dodać, to wystarczy, że dodasz to bezpośrednio do poniższego artykułu.

Dozwolony użytek to instytucja w polskim prawie autorskim regulująca możliwość wykorzystywania materiałów zastrzeżonych prawem autorskim bez oryginalnego zezwolenia osoby i/lub firmy posiadającej dane prawa. Jest to odpowiednik amerykańskiego fair use, jednak istnieją pewne drobne różnice między prawem amerykańskim, a polskim.

Na Wikinews dozwolony użytek odnosi się głównie do zdjęć i grafik.

Uwaga: Propozycja ta odnosi się tylko do polskiej wersji językowej serwisu Wikinews. Reguły tutaj opisane nie będą wprowadzone do siostrzanych projektów Fundacji Wikimedia.

Dozwolony użytek na Wikinews[edytuj kod]

Z uwagi na naturę serwisu, Wikinews akceptuje niektóre ich rodzaje. Na poniższej stronie znajduje się lista wszystkich rodzajów materiałów zastrzeżonych prawem autorskim, które mogą być zamieszczone na naszym serwisie.

Uwaga! Wszelkie grafiki, które nie zostaną poprawnie oznaczone, lub też będą pochodziły z materiałów agencji prasowych, zostaną natychmiastowo usunięte.

Wszystkie zdjęcia i grafiki umieszczone na Wikinews na mocy prawa dozwolonego użytku muszą zawierać odnośnik do oryginalnego materiału, a także szczegółowy opis z informacją o właścicielu majątkowych oraz osobistych praw autorskich do danego dzieła.

Wikimedia Commons[edytuj kod]

W serwisie Wikinews należy umieszczać tylko te grafiki, które są zastrzeżone prawem autorskim. Wszystkie wolne zdjęcia, rysunki, czy schematy, które mogą być rozpowszechniane komercyjnie, powinny znaleźć się w serwisie Wikimedia Commons, darmowym repozytorium mediów projektów Wikimedia.

Ponadto, jeżeli do dodawanej przez ciebie, zastrzeżonej grafiki, znajduje się już jej darmowy odpowiednik na Commons – nawet jeśli jest on wykonany w gorszej jakości, w artykule powinien zostać wykorzystany właśnie on.

Dozwolone pliki[edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista dozwolonych plików, które mogą zostać zamieszczone na Wikinews.

Logotypy i znaki zastrzeżone[edytuj kod]

Wszystkie logotypy firm i organizacji mogą zostać użyte na Wikinews tylko przy dokładnym zaznaczeniu, kto posiada autorskie prawa majątkowe do danego symbolu. Podobna sprawa ma się do innych znaków zastrzeżonych.

Aby oznaczyć logotyp, należy wykorzystać szablon {{logo}} w opisie grafiki.

Załączniki z publikacji prasowych[edytuj kod]

Czasem zdarza się, że firmy udostępniają publicznie zdjęcia lub grafiki przedstawiające swoje produkty, w celach reklamowych lub informacyjnych. Takie grafiki mogą być wykorzystywane w serwisie Wikinews tak długo, jak nie zostaną w jakikolwiek sposób zmienione, a ich umieszczenie nie narusza dobra autorów fotografii lub rysunku. Oznacza to, że nie można dodawać do nich jakichkolwiek napisów, symboli.

Załącznikiem nie są zdjęcia na portalach informacyjnych.

Aby oznaczyć załącznik prasowy, należy wykorzystać szablon {{załącznik}} w opisie grafiki.

Zrzuty ekranów[edytuj kod]

Aby w pełni ograniczyć wszelkie niedomówienia prawne pod względem zrzutów ekranów programów i gier komputerowych na Wikinews, należy wykonać go w przeglądarce obsługującej tryb full screen (tak, aby nie był widoczny żaden element przeglądarki, a jedynie wyrenderowana strona) i zamazać za pomocą jakiegoś programu graficznego wszelkie możliwe naruszenia kwestii prawnych. Nie dotyczy to logotypów i znaków zastrzeżonych, które, jak wcześniej zostały ustalone, są wykorzystywane na podstawie dozwolonego użytku.

Niedozwolone użycie wystąpiłoby wtedy, gdyby screenshot zawierał całą pracę zastrzeżoną lub jej zdecydowaną większość (np. tekst artykułu zastrzeżonego).

W przypadku zrzutów ekranów z gier, czy też zdjęć filmów zamieszczonych publicznie przez producenta lub wydawcę, pod uwagę brane są reguły dotyczące "Załączników z publikacji prasowych".

Aby oznaczać zrzuty ekranów, należy wykorzystywać szablon {{screenshot}} lub {{strona internetowa}} w opisach grafik.

Co nie podlega dozwolonemu użytkowi[edytuj kod]

  • Zdjęcia zamieszczone w gazetach, portalach internetowych, serwisach informacyjnych typu PAP (są objęte prawem autorskim i trzeba za nie płacić)
  • Użycie w celach dekoracyjnych

Inne informacje[edytuj kod]