Przejdź do zawartości

Wikinews:Pliki multimedialne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Wikinews to nie tylko sam tekst – jako nowoczesne źródło informacji prezentujemy materiały multimedialne, wzbogacone o grafikę, dźwięk i filmy. Niniejsza strona ma służyć Wikireporterom pomocą w tworzeniu i wykorzystywaniu plików multimedialnych.

Dlaczego pliki multimedialne są ważne[edytuj kod]

Gdy Internet staje się coraz bardziej multimedialny, czytelnicy zaczynają oczekiwać od serwisów informacyjnych czegoś więcej niż samego tekstu. Czołowe portale internetowe wprowadziły już dodatki do wiadomości – jak nagrania z wypowiedziami bohaterów artykułu albo krótkie filmy.

Teksty artykułów na różnych serwisach informacyjnych zazwyczaj nie różnią się mocno między sobą. Aby przyciągnąć czytelników potrzebujemy czegoś, co by nas wyróżniało, czegoś, czego nie mają inni. Pliki multimedialne są więc dla nas szczególnie ważne.

Skąd wziąć pliki multimedialne[edytuj kod]

Wbrew pozorom, zdobycie plików multimedialnych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, pomimo że Wikinews nie ma środków porównywalnych z wielkimi serwisami informacyjnymi. Obecnie rozpowszechnienie nowoczesnej techniki w postaci aparatów cyfrowych, kamer cyfrowych, aparatów wbudowanych w telefony komórkowe i tym podobnych powoduje, że niemalże każdy jest potencjalnym autorem takich materiałów.

Mogłoby się wydawać, że zwyczajny człowiek nie ma szans zrobić zdjęcia ilustrującego ważne wydarzenie. W rzeczywistości każdy z nas od czasu do czasu jest świadkiem wydarzenia, które jest wzmiankowane choćby w lokalnych wiadomościach – na przykład wypadku drogowego albo demonstracji. Czasem wystarczy przejechać się autobusem by zrobić zdjęcie z wydarzenia sportowego. Nie należy się przy tym przejmować, że nie mamy profesjonalnego sprzętu lub umiejętności – Wikinews to serwis tworzony przez zwykłych ludzi, nie potrzebujemy materiałów idealnej jakości. Dlatego też, jeśli mamy na przykład telefon z aparatem cyfrowym, warto mieć go przy sobie i próbować wykorzystywać okazję na zrobienie zdjęcia istotnego wydarzenia.

Na Wikinews jest miejsce nie tylko na zdjęcia z wydarzeń rangi państwowej – zobacz sekcję Fotoreportaż. Zobacz też sekcję Co zrobić z multimediami.

Wikimedia Commons[edytuj kod]

Siłą Wikinews jest środowisko projektów Wikimedia liczące wiele tysięcy osób. Na Wikimedia Commons, repozytorium plików multimedialnych projektów Wikimedia, codziennie ładowane są dziesiątki plików. Wiele z nich dotyczy aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie, jednak ich autorzy nie wykorzystują ich na Wikinews. Warto jest przeglądać stronę commons:Special:Newimages z nowymi grafikami na Wikimedia Commons – czasem trafiają się tam prawdziwe perełki.

Inne źródła[edytuj kod]

Zobacz Wikinews:Źródła informacji#Ilustracje.

Ładowanie multimediów[edytuj kod]

Do ładowania multimediów nie służy Wikinews – trafiają tu jedynie pliki wykorzystywane na podstawie zasady dozwolonego użytku, materiały prasowe itp. Wszystkie pliki multimedialne ładujemy na Wikimedia Commons. W tym celu konieczne jest założenie tam konta. Po zalogowaniu się warto ustawić sobie język interfejsu na polski (Preferences -> Language).

Przy ładowaniu pliku należy skopiować w pole opisu i wypełnić formularz z informacjami o pliku oraz podać licencję. W przeważającej większości przypadków interesować nas będą tylko licencje z grupy "own work" (praca własna). Zalecana jest pierwsza, lub ewentualnie druga licencja z tej grupy.

Po załadowaniu dobrze jest wstawić plik do jednej z kategorii na Commons. Może być to np. "Images for Wikinews".

Porady techniczne[edytuj kod]

Commons akceptuje jedynie pliki dźwiękowe w formacie Ogg Vorbis i MIDI (nie MP3) i filmy jedynie w formacie Ogg Theora (nie MPEG, AVI itp.).

Popularne formaty można w nieskomplikowany sposób konwertować do formatów Ogg. Do konwertowania dźwięku może służyć na przykład prosty w użyciu OggdropXPd (opis na Wikipedii). Poradnik konwertowania wideo znajduje się na stronie commons:Help:Converting video.

Co zrobić z multimediami[edytuj kod]

Gdy plik multimedialny zostanie załadowany, zostaje tylko wstawienie go do artykułu. Jest tu parę możliwości:

Wstawienie do istniejącego artykułu
Napisanie materiału autorskiego
Stworzenie materiału autorskiego związanego ze zdjęciem.
Napisanie materiału na podstawie źródeł
Znalezienie w Internecie artykułów opisujących dane zdarzenie i napisanie na ich podstawie nowego artykułu.
Utworzenie zalążku
Stworzenie nowego artykułu z plikiem multimedialnym, linkiem do źródła i szablonem {{pilne}}
Utworzenie Fotoreportażu
Dla plików, dla których ciężko jest napisać dłuższy tekst

Umieszczanie grafiki w tekście opisuje strona Wikinews:Umieszczanie grafiki. Przy umieszczaniu dźwięku i filmów warto uważać, by przy linkowaniu do strony opisu wstawić dwukropek przed słowem Grafika ([[:Grafika:plik.ogg]]) albo użyć linku [[Media:plik.ogg]] do pobrania bezpośredniego.

Warto pamiętać, że każdy artykuł z autorską grafiką staje się materiałem autorskim. Należy wstawić wtedy szablon {{multimedia autorskie}}.

Porady prawne[edytuj kod]

Przy robieniu zdjęć warto pamiętać o przestrzeganiu prawa. Nie należy robić zdjęć w miejscach objętych zakazem fotografowania – okolicach obiektów wojskowych, większości muzeów itp. Lepiej nie fotografować z bliska akcji policyjnych. Należy też pamiętać o poszanowaniu prawa do prywatności osób postronnych.

Fotoreportaż[edytuj kod]

Czasami zdjęcie może przedstawiać wydarzenie dość trywialne, a fotografujący nie ma czasu samodzielnie zbierać dużej ilości informacji by napisać materiał autorski. Może tu chodzić o niewielki wypadek drogowy, protest w lokalnym szpitalu itp. W takim wypadku Wikinews przewiduje specjalny rodzaj artykułu – Fotoreportaż. Jeżeli znajdziemy nowe zdjęcia na Commons, najlepiej poprosić autora o ich krótki opis.

Fotoreportaż to właściwie sama galeria zdjęć, używająca znacznika <gallery>. Każde zdjęcie powinno mieć krótki opis, liczący 1–2 zdania. Do fotoreportażu można wstawiać też inne pliki multimedialne. Przed galerią dajemy chociaż kilkuzdaniowy opis, aby czytelnik wiedział czego on dotyczy.

Żeby zdjęcia były lepiej wyeksponowane, używamy znacznika z następującym kodem:

<gallery widths=250 heights=180 perrow=3>

Fotoreportaże powinny być umieszczane w kategorii Fotoreportaże. W przypadku zdjęć wykonanych przez wikimedian dodajemy także szablon {{multimedia autorskie}}.