Wikinews:Interwiki
Spis treści pomocy |
---|
Zasady |
Pomoc techniczna |
Pisanie artykułów |
Normy zachowania |
Na polskiej edycji Wikinews świat się nie kończy. Jest jeszcze kilka innych edycji językowych. Są one częścią jednego, wielkiego i wspólnego projektu. Często zdarza się, iż artykuły o takiej samej tematyce są publikowane na różnych edycjach. Warto zamieścić ich adresy u nas. Umieść ten link także wtedy, gdy tłumaczysz jakiegoś newsa z obcojęzycznej edycji. Pomaga to w aktualizowaniu, poprawianiu i porównywaniu artykułów. Linki do odpowiedników artykułów w innych edycjach Wikinews nazywamy Interwiki.
Po co są potrzebne interwiki?
[edytuj kod]- Aby scalić projekt Wikinews
- Aby ułatwić czytelnikom odnalezienie i przeczytanie innej, czasem bogatszej w treść, wersji artykułu
- Aby pomóc w tłumaczeniu artykułu na jak największą ilość języków
- Inne wersje językowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako źródło informacji przy pisaniu newsa
Składnia
[edytuj kod]Jest bardzo prosta. Składa się z dwóch części.
- Niebieski kolor to kod języka wraz z dwukropkiem rozgraniczającym kod z nazwą artykułu w obcym języku. Przed i po dwukropku nie ma spacji. Dla języka polskiego kodem (skrótem) będzie pl, dla angielskiego - en, dla niemieckiego - de, dla chińskiego - zh, dla arumuńskiego - roa-rup. Jak widzisz, nie dla każdego języka kodem są pierwsze litery. Każdy skrót musi mieć conajmniej dwa znaki, ale może mieć ich więcej. Pełna lista języków i ich kodów znajduje się TU.
- Zielony kolor to nazwa strony w innym języku. Poprzez nazwę strony rozumiemy duży napis pojawiający się na górze obszaru roboczego. Dla przykładu, ta strona ma nazwę Wikinews:Interwiki. I nie ma wyjątków - nazwa artykułu zawsze będzie dobrze widoczna na górze strony. Jedna uwaga - nie kopiuj tytułu wtedy, gdy znajdujesz się w polu edycji artykułu. Dlaczego? Ponieważ wtedy do tytułu dołączany jest drobny dopisek informujący o trybie edycji strony. Przykład - nazwa tej strony w edycji to Edytujesz "Wikinews:Interwiki". Został dodany wyraz Edytujesz oraz cudzysłów. Wstawienie go do interwiki powoduje zwrócenie błędu o nieistniejącej stronie.
Interwiki w artykule
[edytuj kod]Chociaż interwiki mogą być wstawione gdziekolwiek w artykule, a ich działanie się nie zmieni, sugerujemy, aby wstawiać interwiki na samym końcu artykułu w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu, że umieścimy interwiki pod koniec artykułu, w wynikach wyszukiwania też będą one pokazywane na końcu. Gdy umieścimy interwiki według szablonu [[xx:nazwa artykułu]], to po lewej stronie pojawi się język artykułu, do którego umieściliśmy link.
Czasami jednak zachodzi potrzeba wstawienia linku bezpośrednio w treści newsa. Co wtedy zrobić? Otóż wystarczy wstawić po pierwszym podwójnym nawiasie dwukropek. I tak zamiast [[xx:nazwa artykułu]] mamy:
Link pojawi się w miejscu, w którym wstawiliśmy kod.
Kolejność interwiki
[edytuj kod]Na dzień dzisiejszy mamy 13 edycji językowych Wikinews. Poniżej znajdują się ich kody w kolejności, w jakiej powinny być wstawiane w artykule. W artykule umieszczaj tylko te skróty, do których istnieją artykuły w obcojęzycznych wersjach. Nie ma sensu umieszczać także naszego znacznika - [[pl:]]. Gdy go umieścisz, skrót do niego pojawi się w treści artykułu i będzie pogrubiony.
Tabela
[edytuj kod]
|
|