Wikinews:Czym jest Wikinews

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus. W przypadku wątpliwości przejdź na stronę dyskusji.


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Czym jest Wikinews

Wikinews to oparte na wolnej licencji dystrybucyjnej źródło wiadomości agencyjnych, reportaży i artykułów dziennikarskich, które powstają online tworzone przez samych internautów. Każdy może się przyłączyć! Nie potrzeba żadnych uprawnień!

Podstawowe założenia Wikinews:

  • Wikinews zajmuje się wiadomościami. Nasze artykuły mają opisywać aktualne wydarzenia. Nie zamierzamy tworzyć notatek historycznych czy encyklopedycznych (Wikipedia). Jeśli wydarzenie odbywa się przez dłuższy czas, to tworzymy wiele artykułów na ten temat.
  • Wikinews ma dokładny cel. Każdy artykuł dotyczy tylko jednego wydarzenia.
  • Wikinews jest pisane z neutralnego punktu widzenia. Kiedy to tylko możliwe, w artykule powinny zostać przedstawione wszystkie poglądy na daną sprawę.
  • Wikinews zawiera fakty. Artykuły mają dotyczyć jedynie faktów i ich możliwych konsekwencji. Ten serwis nie jest miejscem na osobiste opinie lub przypuszczenia.
  • Wikinews zawiera informacje ważne. Artykuły Wikinews opisują wydarzenia, które mają wpływ na ludzi i ich życie oraz podają przyczynę ich wagi i wpływu, dla tych, którzy mogliby jej nie znać.
  • Wikinews dotyczy zarówno spraw globalnych i lokalnych. Ta cecha sprawia, że przedstawiane tutaj wiadomości mają być zarówno ciekawe, jak i treściwe dla czytelników, którzy mieszkają na całym świecie.
  • Wikinews opiera się na współpracy. Wiadomości w Wikinews nie mają pojedynczych autorów, czy reporterów. Każdy człowiek, który akceptuje reguły Wolnej Dokumentacji i Neutralnego punktu widzenia, może zmieniać, edytować, poprawiać i przepisywać każdy z prezentowanych tutaj artykułów.

Jeśli znajdziesz artykuł, który nie jest zgodny z tymi standardami, popraw go, tak by spełniał przedstawione tutaj wymogi. Jeśli jest to niemożliwe, poproś o usunięcie go, dodając odwołanie do szablonu {{ek}} (Ekspresowe kasowanie).

Zobacz też[edytuj kod]