Przejdź do zawartości

Wikinews:Czym Wikinews nie jest

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.

Wikinews to wolne źródło informacji, ale także społeczność wiki. W związku z tym, że Wikinews ma być źródłem aktualnych informacji, nie może być wieloma innymi rzeczami. W szczególności Wikinews nie jest:

 • papierowym źródłem informacji. Nie ma tu żadnych limitów danych. Mamy dużo miejsca, którego nie trzeba oszczędzać. Oznacza to, że styl i długość pisania nieodzowny dla papieru tutaj nie obowiązuje.
 • forum dyskusyjnym – w artykułach zachowujemy zasadę neutralnego punktu widzenia, nie wdajemy się w dyskusje na temat oceny danego wydarzenia. Również na stronie dyskusji powinniśmy się ograniczać do uwag dotyczących redakcji hasła.
 • kolekcją linków (odnośników), zdjęć lub plików multimedialnych. Odnośniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, umieszczane w hasłach, powinny stanowić ich integralną część, a nie prosty spis miejsc, do których warto by jeszcze zajrzeć. Miejscem na zamieszczanie zdjęć i innych plików jest Commons, repozytorium wolnych plików.
 • archiwum ani kroniką – nie dodajemy artykułów na temat wydarzeń, które miały miejsce miesiąc czy rok temu.
 • miejscem do tworzenia swojej osobistej strony WWW lub miejscem do przechowywania swoich osobistych plików. Jeśli szukasz bezpłatnego miejsca na umieszczenie swojej osobistej strony www, to polecamy firmy oferujące bezpłatne konta www. Zawsze możesz też zainstalować oprogramowanie wiki na swoim serwerze.
 • miejscem do reklamowania – dotyczy to zarówno reklamy komercyjnej jak i wszelkiego innego rodzaju. Nie oznacza to, że nie wolno pisać newsów o np: konkretnych firmach, o ile artykuł ten nie ma charakteru reklamowego i spełnia reguły neutralnego punktu widzenia. Pomoc:Reklama
 • miejscem do krytykowania czyichś zachowań lub poglądów i prowadzenia wojen internetowych. Od każdego użytkownika oczekujemy uprzejmej i spokojnej współpracy z innymi, niezależnie od poglądów, miejsca zamieszkania, itp. Nie obrażaj użytkowników mających odmienne poglądy. Raczej dąż do rozwiązania sporu, zaangażuj się w uprzejmą dyskusję.
 • ocenzurowane. Po pierwsze, każda osoba może edytować każdy artykuł, a wyniki ich działań widoczne są natychmiast. Wikinews nie ponosi odpowiedzialności za niewłaściwe treści, do których może mieć dostęp niepełnoletni użytkownik. Z uwagi na otwartą ideę serwisu, nie jesteśmy w stanie zapewnić, że hasła niestosowne i sprzeczne z dobrym obyczajem zostaną usunięte natychmiast. Użytkownicy Wikinews dołożą jednak wszelkich starań, by tego typu artykuły były niezwłocznie weryfikowane.

Artykuły Wikinews nie są:[edytuj kod]

Wikinews dąży do osiągnięcia statusu zaufanego źródła informacji. Istnieje więc kilka rzeczy, którymi nie mogą być jego hasła. Przede wszystkim artykuły Wikinews nie są:

 • dokumentami źródłowymi. Przechowuje je nasz siostrzany projekt, Wikiźródła. Artykuły Wikinews mogą i powinny być edytowane tak, aby nie były dokumentami źródłowymi, mogą być jedynie ich opisem. Poza tym, wiele nowoutworzonych dokumentów posiada prawa autorskie, ich dosłowne skopiowanie jest nie do przyjęcia. Zobacz: Wikinews:Prawa autorskie
 • reklamami, szczególnie nie mogą być reklamami politycznymi. Każdy jednostronny artykuł, zarówno popierający, jak i negujący opisywany przedmiot, osobę lub sytuację będzie bezwzględnie usuwany. Zapoznaj się z neutralnym punktem widzenia Wikinews.
 • artykułami naukowymi. Artykuły powinny być napisane tak, by zapoznać się z nimi mogło szersze grono użytkowników – używanie żargonu i niezrozumiałego języka powinno być ograniczone.
 • pracami w trakcie pisania. W artykułach opracowywanych należy umieścić szablon {{tworzone}}. Raz napisany artykuł nie powinien być więcej edytowany. Szczególnie nie powinny być one zmieniane pod kątem POV, jeśli nie naruszały NPOV w momencie ich napisania.
 • felietonami lub recenzjami – powinny być ograniczone tylko do przedstawienia sytuacji bez oceniania jej, można jedynie zaprezentować poglądy różnych osób, bez wskazywania, który z nich jest słuszny. Nie należy także oceniać Wikiredaktorów piszących kontrowersyjne artykuły.

Kroki możliwe do podjęcia w odpowiedzi na naruszenie tych reguł[edytuj kod]

 • Zmiana zawartości artykułu (ręczna edycja).
 • Zmiana strony w redirect, zachowujący jej historię.
 • Usunięcie hasła, jeśli taka decyzja zapadnie poprzez głosowanie na SDU.
 • Zmiana reguł zawartych na tej stronie (za zgodą innych Wikireporterów uczestniczących w dyskusji).

Zobacz też[edytuj kod]