Przejdź do zawartości

Pomoc:FAQ

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Na tej stronie znajdują się odpowiedzi na często pojawiające się pytania, problemy i wątpliwości.

Jak założyć konto na Wikinews?

[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w poradnikach Wikinews:Logowanie i Wikinews:Preferencje konta użytkownika.

Czy koniecznie muszę zakładać konto w Wikinews?

[edytuj | edytuj kod]

By korzystać z Wikinews, edytować artykuły i przeglądać zawartość serwisu wcale nie musisz być zalogowany. Zachęcamy jednak, byś sprawdził, dlaczego warto się zalogować.

Mam już konto, ale nie mogę się na nie zalogować?

[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe informacje na temat tego, co zrobić w tym przypadku, znajdziesz w poradniku: Problemy z logowaniem.

Jak stworzyć swój pierwszy artykuł?

[edytuj | edytuj kod]

Możesz to zrobić dwiema metodami. Pierwsza przeznaczona jest dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w projektach Wiki lub w dziennikarstwie. By dowiedzieć się więcej na jej temat przeczytaj poradnik: Sposób dla początkujących. Jeśli korzystałeś już z innych serwisów Wikinews i znane ci są podstawowe zalecenia edycyjne w projektach, spróbuj stworzyć nowy artykuł za pomocą paska adresu twojej przeglądarki internetowej. Koniecznie przeczytaj też poradnik Wikinews:Jak napisać poprawny artykuł?, który ułatwi ci stworzenie poprawnego artykułu i przedstawi podstawowe zalecenia edycyjne w projektach Wiki.

Skąd czerpać informacje?

[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystaj nasz katalog Wikinews:Źródła informacji. Zawsze możesz przygotować materiał na własną rękę i sam poszukiwać źródła informacji. Spróbuj, może właśnie taka forma dziennikarstwa sprawi ci największą przyjemność. Zanim zaczniesz przeczytaj nasz poradnik Wikinews:Materiał autorski.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji o edycji kodu Wiki?

[edytuj | edytuj kod]

Odpowiedzi na swoje pytania związane z edycją kodu Wiki poszukaj w spisie treści działu pomocy.

Jak umieszczać grafiki w Wikinews?

[edytuj | edytuj kod]

Na ten temat przeczytaj poradnik umieszczania grafik.

Skąd brać grafikę do artykułów Wikinews?

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia, którymi wzbogacasz swój artykuł muszą spełniać jeden z poniższych warunków:

Zdjęcie twojego autorstwa lub te, które znalazłeś w Sieci a spełniają jeden z powyższych warunków, należy przesyłać na serwer Wikimedia Commons za pomocą strony commons:Special:Upload (dostępnej z menu bocznego jako "Prześlij plik (Commons)").

W szczególnych przypadkach dopuszcza się przesyłanie plików na serwer Wikinews. Materiały typu załączniki prasowe i loga nie mogą trafić na Commons, ponieważ są chronione prawem autorskim. Korzystając z prawa dozwolonego użytku możemy wstawiać tu te materiały w celach informacyjnych. Należy wtedy je przesłać używając linku Prześlij plik z menu bocznego.

Jeśli poszukujesz zdjęcia, które najlepiej pasuje do opisywanego przez ciebie wydarzenia, skorzystaj z wyszukiwarki Wikimedia Commons. Podczas wyszukiwania bezpieczniej jest używać angielskich słów-kluczy, gdyż nie wszystkie obrazki w Wikimedia Commons są opisane w języku polskim.

Zobacz też: Źródła informacji Wikinews

Czy mogę umieścić w Wikinews materiał z innej strony internetowej?

[edytuj | edytuj kod]

Materiały na stronach internetowych, portalach i wortalach są własnością ich autorów i podlegają ustawie o prawie autorskim. Jeśli chcesz umieścić interesujący materiał, który znalazłeś np. na portalu internetowym, spytaj jego właściciela o możliwość umieszczenia go na Wikinews. Jeśli właściciel się nie zgodzi, nie możesz wykorzystać tego materiału w przestrzeni serwisu Wikinews, gdyż jest to niezgodne z polskim prawem. Na temat praw autorskich przeczytaj nasz specjalny poradnik.

Inaczej sprawa wygląda z materiałami udostępnianymi w Internecie, które nie są objęte prawami autorskimi. Jeśli serwis korzysta z innych licencji (np. public domain, Creative Commons, copyleft) na pewno jest to wyraźnie zaznaczone na stronie www. Obecnie coraz popularniejsze w Polsce stają się licencje Creative Commons – więcej informacji na ich temat znajdziesz na oficjalnym polskim serwisie poświęconym tym licencjom: Creative Commons Polska.

Czy mogę na mojej stronie umieścić newsy z Wikinews?

[edytuj | edytuj kod]

Tak, pod warunkiem podania autorów artykułu. Nie trzeba pytać nas o zgodę. Dokładne wyjaśnienie w artykule Wikinews:Prawa autorskie.

Dodałem artykuł, ale nikt go nie opublikował

[edytuj | edytuj kod]

Najpierw sprawdź, czy wstawiłeś do artykułu szablon {{data}} z dzisiejszym dniem. Następnie spróbuj odświeżyć cache strony głównej

Jeśli dodałeś artykuł korzystając ze sposobu dla początkujących i nie został on opublikowany sprawdź na stronie Wikinews:Odrzucone artykuły, dlaczego materiał został odrzucony. Taka informacja może się także pojawić na twojej stronie dyskusji (jeśli jesteś zalogowanym użytkownikiem). Jeśli mimo wszystko nie dowiedziałeś się dlaczego twój artykuł nie został opublikowany, zapytaj o to innych użytkowników w Kawiarence.

Co to jest NPOV?

[edytuj | edytuj kod]

NPOV to skrót od angielskich słów neutral point of view, co po polsku oznacza neutralny punkt widzenia. NPOV jest jedną z naczelnych zasad wszystkich projektów Fundacji Wikimedia, ale przede wszystkim dotyczy to serwisu Wikinews. Chcesz wiedzieć więcej na temat NPOV? Odwiedź specjalny poradnik Wikinews:Neutralny punkt widzenia.

Co to jest NPA?

[edytuj | edytuj kod]

NPA to skrót od słów naruszenie praw autorskich. Doświadczeni użytkownicy Wikinews właśnie przede wszystkim pod kątem naruszenia praw autorskich sprawdzają artykuły publikowane w serwisie Wikinews. Jeśli któryś z materiałów narusza ustalone prawnie przepisy, zostaje natychmiast usunięty. Czytaj więcej w Wikinews:Prawa autorskie.

Jak się szybko skontaktować z innymi użytkownikami Wikinews?

[edytuj | edytuj kod]

Masz pilną wiadomość dla innych użytkowników Wikinews, chcesz przedyskutować twój pomysł, albo uzyskać pomoc w pisaniu materiału? Najszybszą drogą jest wejście na serwer na Discordzie (ewentualnie kanał IRC (#wikinews-pl w sieci Freenode)), na których codziennie możesz spotkać chętnych do pomocy użytkowników serwisu. Możesz także skorzystać ze stron dyskusji lub z Kawiarenki. Są to jednak znacznie wolniejsze sposoby kontaktu.

Czym Wikinews różni się od Wikipedii?

[edytuj | edytuj kod]

Przeczytaj Wikinews:Wikinews dla wikipedystów.

Co robić jeśli nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie?

[edytuj | edytuj kod]

Zawsze możesz zadać pytanie na serwerze na Discordzie, kanale IRC (#wikinews-pl) lub w Kawiarence.