Przejdź do zawartości

Pomoc:Strona dyskusji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Strony dyskusyjne służą głównie wyjaśnianiu kontrowersji powstających w czasie pisania haseł. Do każdego hasła jest automatycznie dołączana strona dyskusyjna, do której prowadzi link dyskusja w górnym pasku. Strony dyskusyjne edytuje się tak samo jak normalne strony. Ze strony dyskusyjnej można zawsze szybko wrócić do artykułu, z którym jest związana, klikając na link strona.

Serwis Wikinews nie jest jednak forum dyskusyjnym. Strony dyskusyjne powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji i problemów związanych z edycją haseł. Pytania do autora, umieszczanie tekstów propozycji zmian, a także wszelkie komentarze, sugestie i uwagi są tu jak najbardziej na miejscu, o ile dotyczą tekstu dyskutowanego hasła.

Osobista strona dyskusji[edytuj | edytuj kod]

Oprócz stron dyskusyjnych dołączanych do każdego hasła, każda zarejestrowana osoba ma dostęp do swojej osobistej strony dyskusyjnej, która może służyć do komunikowania się z innymi użytkownikami. Ma ona jedną szczególną cechę – jeśli ktoś umieści na niej nowy wpis, na górze strony jej właściciela pojawi się kolorowa ramka z informacją o tym i linkiem do strony dyskusji.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Jakkolwiek na stronach dyskusyjnych można pisać swobodniej niż na głównych stronach, nie należy z nich korzystać jak ze swoistego czatu. Pisząc tu należy też przestrzegać ogólnych zasad Wikietykiety.

Istnieją też niepisane obyczaje na tych stronach. Należą do nich:

  • zapełnianie stron od góry do dołu – t.j. swoje komentarze należy zawsze dodawać na koniec innych wpisów; dzięki temu łatwiej jest podążać za wątkiem dyskusji;
  • podpisywanie swoich komentarzy – ułatwia to „mechanizm tyld”. Jeśli na końcu tekstu napiszesz trzy tyldy (~~~) to zostaną one automatycznie zamienione w link do Twojej strony osobistej (lub jeśli nie jesteś zalogowany podany zostanie Twój adres IP); jeśli wpiszesz cztery (~~~~), to oprócz tego linku pojawi się też data i czas (ułatwia to śledzenie wielowątkowych lub długotrwałych dyskusji);
  • nie kasowanie napisanych przez nas, lub innych wiadomości; jeżeli napisaliśmy coś, z czego chcemy się wycofać powinniśmy skreślić dany tekst za pomocą tagu <strike> i </strike>.

Archiwizacja[edytuj | edytuj kod]

Po pewnym czasie dyskusja na danej stronie może dojść do takiego punktu, że dany temat został wyczerpany i jest mało prawdopodobne, żeby ktoś jeszcze coś dodał do dyskusji. Wówczas można ten fragment dyskusji przenieść do pewnego rodzaju archiwum.

Zwykle robi się to przez utworzenie podstrony, czyli dodanie do tytułu strony, którą chcemy archiwizować ciągu /archiwum.

Przykład
Przypuśćmy, że Jadwiga chce przenieść część swojej strony dyskusji do archiwum. Jej strona dyskusji nosi tytuł Dyskusja Wikireportera:Jadwiga. Tworzy więc ona nową stronę: Dyskusja Wikireportera:Jadwiga/archiwum i przenosi tam (tzn. wkleja w archiwum a usuwa ze strony dyskusji) odpowiedni fragment tekstu.
Uwaga
Na stronie, z której usuwamy treść należy zawsze umieścić link do archiwum. I odwrotnie – w archiwum powinien być link do strony, z której pochodzi treść.

Nowe wątki[edytuj | edytuj kod]

W niektórych skórkach (ang. skins) obok linku dyskusja znajduje się symbol plusa (+), który służy do dodawania nowych wątków na stronach dyskusji. Po kliknięciu plusa pojawia się strona edycji, na której należy wpisać Temat i treść wiadomości. Użycie tej opcji daje efekt identyczny do ręcznego wpisania:

== Temat ==

treść

Na niektórych stronach opcja ta wywoływana jest za pomocą zwykłego linku (zobacz np. link Rozpocznij nową dyskusję w Kawiarence). Link taki konstruuje się w następujący sposób:

http://pl.wikinews.org/w/wiki.phtml?title=Dyskusja_pomocy:Strona_dyskusji&action=edit&section=new