Przejdź do zawartości

Wikinews:Pliki multimedialne: Różnice pomiędzy wersjami

Rozmiar się nie zmienił ,  15 lat temu
m
lit
Nie podano opisu zmian
 
m (lit)
; Utworzenie [[#Fotoreportaż|Fotoreportażu]] : Dla plików, dla których ciężko jest napisać dłuższy tekst
 
Umieszczanie grafiki w tekście opisuje strona [[Wikinews:Umieszczanie grafiki]]. Przy umieszczaniu dźwięku i filmów warto uważać, by przy linkowaniu do strony opisu wstawicwstawić dwukropek przed słowem Grafika (<tt><nowiki>[[:Grafika:plik.ogg]]</nowiki></tt>) albo użyć linku <tt><nowiki>[[Media:plik.ogg]]</nowiki></tt> do pobrania bezpośredniego.
 
Warto pamiętać, że każdy artykuł z autorską grafiką staje się materiałem autorskim. Należy wstawić wtedy szablon {{tl|materiał autorski}} i napisać na stronie dyskusji artykułu, że grafika jest materiałem autorskim.
 
== Fotoreportaż ==
Czasami zdjęcie może przedstawiać wydarzenie dość trywialne, które nie jest opisane w mediach, nie ma o nim źródeł a fotografujący nie ma czasu samodzielnie zbierać informacji by napisać materiał autorski. Może tu chodzić o niewielki wypadek drogowy, protest w lokalnym szpitalu itp. albo też zdjęcia znalezione na Commons, do których ciężko jest znaleźć materiały pozwalające na napisanie pełnego artykułu. W takim wypadku Wikinews przewiduje specjalny rozdzajrodzaj artykułu - Fotoreportaż.
 
Fotoreportaż to właściwie sama galeria zdjęć, używająca znacznika [[w:Wikipedia:Uwagi o wstawianiu obrazków#Galerie|<tt><nowiki><gallery></nowiki></tt>]]. Każde zdjęcie powinno mieć krótki opis, liczący 1-2 zdania. Do fotoreportażu można wstawiać też inne pliki multimedialne.
2401

edycji