Przejdź do zawartości

Wikinews:Otwarta Agencja Informacyjna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wyobraź sobie agencję informacyjną, której nie musisz płacić za wykorzystanie newsów dla swojego serwisu. Tym miałaby być OAI. Wikinews byłby jej częścią

Wyobraźmy sobie instytucję w postaci Otwartej Agencji Informacyjnej, którą rozbudowują dziesiątki, a może setki serwisów, pozwalających rozpowszechniać informacje na wolnej licencji.

Projekt Wikinews rozrasta się dzięki coraz większej liczbie osób zaangażowanych w jego tworzenie. Jednak, aby mógł on mieć więcej świeżych artykułów, potrzebna jest także współpraca z innymi serwisami umożliwiającymi kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów komercyjnie i niekomercyjnie na licencjach zgodnych z licencją, na jakiej działa ten serwis.

Wikinews to pewna marka, ale to nie firma, w której zatrudniamy dziennikarzy. Dla wolnego obiegu informacji potrzebujemy większej liczby współpracujących z nami serwisów. Nie jest ważne, czy w Wikinews będzie ich najwięcej, czy będą tutaj akurat informacje podawane wcześniej, niż w innych serwisach. Im więcej będzie współpracujących portali, tym więcej będzie uwolnionych do rozpowszechniania informacji.

Od czasu, gdy polskie Wikinews zaczęło współpracę z innymi serwisami, liczba nowych wiadomości od razu wzrosła. O wiele łatwiej jest zwikizować, przeredagować i poddać procedurze NPOV (Neutral Point Of View – neutralny punkt widzenia) artykuły, których nie trzeba pisać od nowa na bazie tych znalezionych w sieci. Oczywiście zawsze warto podeprzeć się dodatkowymi źródłami, uzupełniającymi zdobyte dla projektu nowe wiadomości, ale jest to znaczne ułatwienie. Gdyby z wielu różnych źródeł można było pobrać wolne informacje, wówczas procedura ta byłaby jeszcze łatwiejsza.

Czym więc miałaby by być Otwarta Agencja Informacyjna – można by ją rozumieć jako sieć wszystkich wolnych serwisów pozwalających innym i sobie nawzajem na rozpowszechnianie informacji. Ta instytucja powoli zaczyna już działać. Potrzeba jeszcze twojej pomocy, aby rozwijała się ona prężnie.

Jeżeli chcesz pomóc, zapytaj innych o zgodę na wykorzystanie ich materiałów na wolnej licencji. Przekaż też w jaki sposób można wykorzystywać treści z Wikinews.

Otwartość oznacza nie tylko możliwość kopiowania, lecz także modyfikację treści, które chce się użyć w artykule. Otwartość powinna iść w parze z otwartym i krytycznym umysłem, który nie tylko korzysta, ale i przetwarza zdobytą informację. Szczególnie w serwisie Wikinews jest to ważne, gdyż jedną z jego zasad jest neutralny punkt widzenia. Wiki pozwala każdemu na modyfikację wpisanych treści i ich uzupełnianie o informacje z innych źródeł.

Wiele serwisów bezrefleksyjnie kopiuje informacje z PAP, IAR i innych agencji informacyjnych. OAI miałaby być alternatywą wobec nich.

W stronę lepszej jakości[edytuj kod]

W modelu bazarowym, typowym dla wolnych projektów tworzonych przez otwarte społeczności, struktura serwisu jest nierówna, chaotyczna, ale za to wolna dla wielu nowych rozwiązań. Powyżej propozycja logo OAI

W OAI nie chodzi o to, by tylko wzajemnie od siebie kopiować, lecz by mieć możliwość łatwego dostępu do informacji umieszczonego na wolnych licencjach w wielu różnych źródłach. Celem obywatelskiego dziennikarstwa powinna być dbałość zarówno o przestrzeganie praw autorskich, pozwalanie na łatwiejsze udostępnianie treści, lecz także dbałość o wiarygodność.

Współpraca między serwisami w ramach OAI nie powinna się więc kończyć na korzystaniu ze wspólnych zasobów, lecz także stawianie sobie wysokich poprzeczek, biorąc pod uwagę jakość prezentowanych wiadomości i pomaganie sobie nawzajem, chociażby poprzez organizowanie wspólnych warsztatów dziennikarskich i dzielenie się wiedzą na temat tego, jak najlepiej tworzyć artykuły, prezentować je na stronach głównych itd.

Wspólna licencja[edytuj kod]

Aby materiały można było kopiować i modyfikować między serwisami potrzebna jest licencja, która na to pozwala, tak aby była pewność co do legalności wykorzystywanych materiałów. Uzyskanie zgody do kopiowania i modyfikowania treści na licencjach zgodnych z przyjętą w Wikinews Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 jest krokiem w kierunku zbudowania OAI, jednak najlepiej byłoby, gdyby serwisy informowały także swoich czytelników, że ich teksty są otwarte dla dalszego rozpowszechniania i modyfikowania.

Najlepiej byłoby, gdyby była to licencja, na której już rozpowszechniane są wiadomości w polskim internecie, czyli powyższa CC-BY 2.5 i jej warianty – 2.0, 3.0 itd. Licencja GFDL, przyjęta w Wikipedii jest zbyt ciężka dla komunikatów prasowych, ponieważ dołączenie 3 stron np. do wykorzystanej wiadomości w papierowej prasie lokalnej mijałoby się z celem. Warianty licencji Creative Commons nie pozwalające modyfikować lub rozpowszechniać wiadomości komercyjnie także nie są do końca wolne, więc polecanie ich serwisom zamykałoby drogę do korzystniejszej współpracy między sobą.

Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 oraz wersja 3.0 to licencje, które śmiało możemy polecać innym serwisom informacyjnym lub portalom, których część to pisane przez internautów newsy.

Zobacz też[edytuj kod]