Wikinews:Otwarta Agencja Informacyjna/przyspieszenie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tak mogłoby wyglądać logo rozproszonej, wirtualnej OAI

Intro[edytuj]

Wikinews to serwis informacyjny. Ponieważ staramy się, aby wiadomości były neutralne i wiarygodne, wydłuża to czas ich publikowania w stosunku do pierwotnych źródeł. Współpraca w ramach OAI z innymi serwisami pozwala ten proces przyspieszyć, ponieważ można skopiować materiały do Wikinews a następnie ewentualnie je modyfikować, jeśli zawierają POV, czy informacje mogące być niepewne. Jest to o wiele szybsze, niż gdyby trzeba było mozolnie ślęczeć nad redagowaniem materiałów z mediów głównonurtowych tak, aby nie łamały one praw autorskich.

Takie przyspieszenie pozwala oczywiście na to, aby mieć więcej czasu na tworzenie własnych materiałów autorskich. Ponieważ Wikinews opiera się na działaniu kilku osób. Często obecna przez dłuższy czas jest tylko jedna dyżurująca osoba, dla lepszego działania jeszcze większe przyspieszenie procesu tworzenia artykułów byłoby jeszcze korzystniejsze.

Automatyzacja[edytuj]

Na serbskiej wersji Wikinews artykuły tworzone są przez bota. Millbot-Beta ładuje co jakiś czas hasła z zaprzyjaźnionego serwisu, przez co serbskie Wikinews ma ciągle w miarę świeże artykuły.

Ponieważ w polskiej wersji Wikinews zależy nam nie tylko na jakości, ale i na ilości, bot tego typu musiałby ładować nowe artykuły zostawiając szablon {{Tworzone}}, a następnie wikireporterzy przeglądaliby hasło i po sprawdzeniu publikowali, ściągając szablon.

 • Co miałby robić bot?
  • Wyszukiwać nowe hasła z zaprzyjaźnionych serwisów - najlepiej z RSSów, jeśli posiadają - patrz niżej
  • Tworzyć nową stronę pod nazwą jaka jest w zaprzyjaźnionym serwisie
   • Jeśli taka strona istnieje, mógłby dodawać jakiś znak do nazwy
  • Wpisywać treść w postaci
{{data|7 kwietnia 2008}}

Tekst ze strony zaprzyjaźnionego serwisu wstawiany przez bota

== Źródła ==
tu odpowiedni szablon, np.

{{konflikty.pl|http://www.konflikty.pl/link-do-newsa|Tytuł artykułu w serwisie konflikty.pl}}

{{tworzone}}
 • Co robią wikireporterzy?
  • Najpierw przenosimy stronę pod odpowiedni tytuł
  • Sprawdzamy, czy nie ma POV, literówek itd.
  • Dodajemy linki, kategorie, szablony, itp
  • Sprawdzamy np. w netsprincie czy inne media nie opublikowały newsa na ten sam temat i uzupełniamy tekst
  • Ściągamy szablon {{Tworzone}} i zapisujemy newsa

W efekcie z kilku źródeł codziennie pojawiają się nowe newsy - te, które nie zostaną przetworzone, mogą zostać usunięte.

Poszerzanie OAI[edytuj]

Ponieważ może się okazać, że dzięki OAI w Wikinews jest przewaga artykułów z kilku dziedzin (i tak już to jest, ale można to zmienić) warto szukać partnerów w mniej eksploatowanych kategoriach - np. związanych z gospodarką czy nauką.

Mamy szablony z zapytaniem o zgodę na wykorzystanie, więc warto ich używać i fwd zgody na maila kontaktowego czyli listę dyskusyjną. Ważne aby wyszukując partnerów sprawdzić najpierw, czy ich artykuły nie są kopiami z innych serwisów (piracone lub powstające na drodze wykupu licencji, co nie będzie im pozwalało tych treści uwolnić) i czy są pisane w sposób NPOV, co użytkownikom Wikinews oszczędziłoby pracy. Najlepiej gdyby były to też serwisy zajmujące się opisami, które trudniej znaleźć w głównonurtowych mediach, ale to nie jest konieczność.

Dobrze jest skonsultować wysłanie zapytania z innymi aktywnymi użytkownikami Wikinews. Inni mogą np. zauważyć pewne plusy czy minusy, których my nie braliśmy pod uwagę.

Docenienie autorstwa[edytuj]

Dobrze byłoby poprawić szablony współpracujących projektów tak, aby warunkowo można było wpisywać autorów. Skoro odwołując się do mainstreamowych mediów podajemy autorów, tym bardziej powinniśmy ich podawać w przypadku licencji cc-by 2.5 czy cc-by 2.5 Polska, jeżeli oczywiście ten autor jest w danym artykule podany.

Dobrze byłoby dać link do wątków na liście dyskusyjnej, związanych z udzielonymi zgodami na stronie współpracy.

Dalsza perspektywa[edytuj]

Kiedyś w przyszłości można byłoby zrobić spotkanie z twórcami zaprzyjaźnionych serwisów i nagłośnić wartość, jaką daje dzielenie się informacją na wolnej licencji miedzy serwisami.

Warto byłoby też rozpropagować OAI w innych wersjach językowych Wikinews.