Przejdź do zawartości

2009-12-12: Waziristan: zakończenie operacji Rah-e-Nijat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 grudnia 2009
Pakistan


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat

12 grudnia premier Pakistanu Yousaf Raza Giliani ogłosił zwycięskie zakończenie ofensywy pod kryptonimem Rah-e-Nijat w Południowym Waziristanie. W niespełna trwającej dwa miesiące ofensywie zginęło 600 rebeliantów oraz 80 żołnierzy.

Armia wkroczyła do Południowego Waziristanu 17 października. Założony wówczas cel został osiągnięty - wyparcie stamtąd talibskich ekstremistów i rebeliantów Al-Kaidy. Jednak nie schwytano, ani nie zabito żadnych z czołowych członków Talibanu, lecz walki w Południowym Waziristanie doprowadziły do ich ucieczki. Przyjmuje się, iż dowódca talibów w Pakistanie Hakimullah Mehsud, schronił się w Orakzai.

Operacja zakończyła się objęciem kontroli nad Południowym Waziristanem przez armię pakistańską, zniszczeniem talibskiej infrastruktury, a także dziesiątek górskich baz i kryjówek. Armia przechwyciła duże ilości talibskiej broni i amunicji, zniszczono także fabryki, w których je produkowano.

W związku, iż większość rebeliantów udała się w rejon Orakzai, pakistański rząd ogłosił przygotowania militarnej operacji w tamtym regionie. Talibowie uciekli także do Północnego Waziristanu oraz do okręgu Kurram.

W Południowym Waziristanie po 57 dniach walk zginęło 600 rebeliantów, 80 żołnierzy. Na polu bitwy obrażenia odniosło 243 żołnierzy, natomiast wojsko pojmało 82 bojowników.

Raporty z operacji Rah i Nijat

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]