Przejdź do zawartości

2009-11-01: Waziristan: rozpoczęto walki o kluczowe miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat
niedziela, 1 listopada 2009
Pakistan

Armia pakistańska prowadząca od ponad dwóch tygodni operację w Południowym Waziristanie rozpoczęła walki o miasta, które były podstawowym założeniem ofensywy. Do tej pory wojsko zabiło ponad 300 rebeliantów, tracąc 33 żołnierzy. Prezentujemy także szczegółowy opis walk ostatnich czterech dni.

29 października[edytuj | edytuj kod]

29 października zabito kolejnych 11 talibów. Siły bezpieczeństwa umacniały pozycje na froncie Jandola-Sararogha, gdzie zdobyto kolejne miasta Inzar Kalay oraz Zariwam. Podczas walk o miasto zabito 5 uciekających talibów, a dwóch żołnierzy zostało rannych.

W drugim dniu oblężenia Kaniguram, armia zablokowała całkowicie dostęp do miasta ze strony wschodniej i zachodniej. Podczas przemieszczania się w kierunku Kaniguram odkryto w odległości 2 km od miasta pod miejscowością Khaikaeh Narai kompleksowe ośrodki szkoleniowe dla terrorystów. Oprócz tego zniszczono także 4 bunkry i zabito 6 rebeliantów.

Na froncie Razmak-Makin oddziały wojsk po zabezpieczeniu wioski Sharakai Sar wyruszyły na Pakalita i Manza Sar, skąd wyparto talibów.

30 października[edytuj | edytuj kod]

Armia pakistańska zbliżyła się do miasta Sarahoga na odległość 3,5 km, wypierając wcześniej talibów z Dralima i Ahnei Kalle. Podczas natarcia zabito 14 talibów. W wymianie ognia poległo 2 żołnierzy, a po wybuchu fugasa, obrażenia odniosło trzech żołnierzy.

Na froncie Shakai-Kaniguram podczas oblężenia Kaniguram zajęto wioskę Kund Mela leżącą 3 km na północ od miasta, o którą cztery dni trwały ciężkie starcia. Tamże boje w trudnych warunkach trwały równolegle pod Serwek, gdzie armia przejęła spore ilości broni talibów.

Wojsko umocniło swoją pozycję pod Pakalita i Manza Sar, które leżą w okolicy Nawazkot, a na drodze Razmak-Makin zdecydowanie dominowali nad bojownikami. Tam przejęto też duże ilości broni przeciwników.

31 października[edytuj | edytuj kod]

31 października doszło do zajęcia twierdz talibów w okolicach miast Saroragha, Kaniguram i Makin. W wyniku walk poległo 33 rebeliantów oraz 4 żołnierzy. Wojsko kontrolowało już tereny wokół tych miast i przygotowywano natarcie w celu ich zajęcia.

Jeszcze tego samego dnia rozpoczęto bitwę o Saroraghę, którą zaatakowano z trzech stron. Talibowie znajdujący się w mieście stawili ciężki opór, jednak stracili 13 bojowników.

Natomiast z Kaniguram ewakuowano pozostałych tam cywilów, po czym rozpoczęto także działania militarne w czwartym dniu oblężenia. Walki toczyły się na ulicach miasta. Wojsko przeszukiwało także domy i bunkry w celu aresztowania bojowników. W walkach na Kaniguarm zabito 3 rebeliantów. Talibowie zaatakowali natomiast oddziały armii pakistańskiej na terenach okalających Kaniguarm. W najcięższych walkach pod Karama zabito 17 rebeliantów. Miejscowość było twierdzą uzbeckich rebeliantów. Na froncie Shakai-Kaniguram rannych zostało też dwóch pakistańskich wojskowych.

Tymczasem na linii Razmak-Makin, po ostatecznym zajęciu Nawazkot obleganym przez pięć dni, armia ruszyła na Makin. Armia przejęła też talibskie karabiny AK-47, granatniki przeciwpancerne RPG oraz 25 kilogramów potasu.

1 listopada[edytuj | edytuj kod]

Armia toczyła nadal zacięte walki z rebeliantami w mieście Sararogha.

Natomiast w drugim dniu bitwy w Kaniguarm, 50 % miasta było pod kontrolą wojska. Armia wyparła talibów z wioski Badara Algad, leżącej na północny-zachód od Kaniguarm. Zajęto także Khazar Manzor, Ziarat i Asman Manza, a tamtejsze walki przyniosły śmieć 4 rebeliantów, natomiast ranny został żołnierz. Zatrzymano też jednego taliba oraz skonfiskowano broń. Listopad rozpoczął się ciężkimi walkami pod Karama, gdzie zacięty opór stawiali Uzbecy. Armia zniszczyła dwa bufory min oraz zajęła duże ilości amunicji. Podczas wymiany ognia pod Patok Narai zginęło dwóch żołnierzy i 5 talibów.

Na froncie Razmak-Makin, armia rozpoczęła dziś oblężenie Makin.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza, lotnicza, rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsuda. Tego roku przeprowadzono także ofensywę w Dolinie Swat, w wyniku której śmierć poniosło ponad 1500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliony ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełęczy Chajberskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]