Przejdź do zawartości

2011-05-02: Osama bin Laden zabity przez żołnierzy USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 maja 2011
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem
Przemówienie Prezydenta Baracka Obamy (po angielsku)

Założyciel Al-Kaidy Osama bin Laden został zabity w posiadłości na terenie Pakistanu podczas akcji amerykańskich sił specjalnych. Wiadomość o powodzeniu akcji potwierdził w przemówieniu Prezydent USA Barack Obama. Przed Białym Domem zgromadziły się setki osób, wiwatowały i śpiewały hymn amerykański.

Akcja amerykańskich sił zbrojnych odbyła się przy współpracy wywiadu pakistańskiego. Przeprowadzono atak na posiadłość terrorysty w miejscowości Abbottabad, 60 km w linii prostej na północ od Islamabadu - stolicy Pakistanu.

Szkic ufortyfikowanej rezydencji ibn Ladina w Abbottabad

W akcji, w której wzięło udział 40 komandosów z Navy SEALs, zginęło łącznie 5 osób. Oprócz Osamy bin Ladena i jego syna śmierć ponieśli dwaj kurierzy terrorysty i jedna kobieta, która została użyta przez terrorystę jako żywa tarcza. Podczas operacji zostały ranne także dwie inne kobiety, lecz ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ze strony amerykańskiej nikt nie zginął, siły zbrojne USA straciły jeden ze śmigłowców, jednak według przedstawicieli Pentagonu został on celowo rozbity ze względów technicznych.

Szczątki Osamy bin Ladena po ataku zostały przewiezione do bazy amerykańskiej w Afganistanie, tam przeprowadzono testy DNA. Po potwierdzeniu tożsamości terrorysty jego ciało przewieziono na pokład jednego z amerykańskich lotniskowców na Morzu Arabskim, i tam pochowano w morzu; Amerykanie twierdzą, że zachowali przy tym islamskie rytuały pogrzebowe.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]