2022-04-19: Czarnogóra ma problem z ekstremistami religijnymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, wtorek, 19 kwietnia 2022

18 kwietnia rząd Czarnogóry ostrzegł przed zwiększającą się aktywnością ekstremistów religijnych w ich kraju. Celem fanatyków są młodzi ludzie i społeczność romska.

Rząd Czarnogóry przekazał informację o aktywności kilku grup salafistycznych, które rozprzestrzeniają radykalne ideologie wśród społeczeństwa. Islamscy fundamentaliści religijni organizują w Czarnogórze m.in. obozy letnie.

Przedstawiciele władzy Czarnogóry ocenili, że na jej terenach nadal panuje niskie zagrożenie terrorystyczne. Mimo tego od 2012 roku — 31 obywateli Czarnogóry brało udział w konfliktach zagranicznych. 26 zwerbowało się do służby Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku. 6 z nich zginęło w Syrii, a jeden został zatrzymany w Turcji. Pozostałych 6 z 31 ludzi uczestniczy w wojnie rosyjsko-ukraińskiej po stronie separatystów.

W 2015 Czarnogóra zdelegalizowała uczestnictwo swoich obywateli w zagranicznych konfliktach zbrojnych. Za samo uczestnictwo grozi do 10 lat więzienia. Natomiast za inne formy współdziałania w wojnach innych krajów, czyli: rekrutowania ochotników, finansowanie etc. można zostać skazanym na od 2 do 10 lat więzienia.

Czarnogóra stara się o dołączenie do Unii Europejskiej. Musi się jednak rozprawić z terroryzmem w Internecie, brutalnymi ekstremistami prawicowymi i etnonacjonalistycznymi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]