Przejdź do zawartości

2009-10-17: Rusza lądowa ofensywa w Waziristanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 października 2009
Pakistan

Armia pakistańska rozpoczęła w sobotę 17 października wielką ofensywę lądowa w Południowym Waziristanie. Do walki przeciwko talibom przystąpiło 28 tys. żołnierzy.

Ofensywę rozpoczęto z różnych stron. Wojsko naciera od strony miast Razmak, Jandola i Shakai w kierunku Makeen, Spinkai Raghzai i rejonu Tiarza. Wojsku pakistańskiemu stawia opór ok. 10-20 tys. talibów z górskiego Waziristanu pod dowództwem Hakimullaha Mehsuda.

Obie strony w pierwszych starciach użyły ciężkiej artylerii. Wojska lądowe cały czas są wspomagane przez śmigłowce.

Razem z początkiem ofensywy rozpoczął się exodus cywili, którzy zostali zmuszeni do masowej ewakuacji. W niektórych miejscach obszaru toczących się walk wprowadzono godzinę policyjną.

Według cytowanego przez AP źródła w wywiadzie ofensywa może zająć do dwóch miesięcy.

Od początku października talibowie próbowali zniechęcić władze do podjęcia ofensywy przeprowadzając liczne zamachy bombowe w których śmierć poniosło ponad 150 osób.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza lotnicza rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsuda. Także w tym roku przeprowadzono wielką ofensywę w Dolinie Swat, w wyniku której śmierć poniosło ponad 1 500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliona ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełączy Chajberskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]