Przejdź do zawartości

2009-10-24: Waziristan: ponad 150 zabitych rebeliantów po tygodniu walk

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat
sobota, 24 października 2009
Pakistan

Po tygodniu walk w Południowym Waziristanie w ramach operacji pod kryptonimem Rah i Nijat armia pakistańska zabiła ponad 150 rebeliantów, tracąc przy tym 22 wojskowych.

Siły pakistańskie po raz drugi odbiły miasto Koktai. W czasie walk poległo 8 talibów. Rodzinne miasto dowódcy talibów Hakimullah Mehsud, było już raz zdobyte przez Pakistan 19 października, lecz dzień później miejscowość była pod kontrolą talibów.

Wczoraj w walkach na linii Jandola-Sararogha zabito 6 talibów, 9 odniosło rany, a 6 innych aresztowano. Ciężka wymiana ognia spowodowała, że poległo też 2 pakistańskich żołnierzy, a 7 zostało rannych. Natomiast w walkach wzdłuż drogi Shakai-Ladha, pakistańskie służby bezpieczeństwa zabiły 6 uzbeckich rebeliantów. Armia zabezpieczyła tam wioski Sherwangi oraz Chalwasti, w wyniku czego zginął kolejny żołnierz, a pięciu w starciach odniosło obrażenia.

Talibowie nie mogący nawiązać walki na poziomie armii pakistańskiej, atakują różne cele w innych rejonach Pakistanu. Wczoraj w odwetowych zamachach zginęło 21 osób.

Przez trwającą ofensywę pakistańska giełda przez tydzień czasu straciła aż 6%.

Po tygodniu walk zginęło 151 rebeliantów oraz 22 żołnierzy.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza lotnicza rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsud. Tego roku przeprowadzono także ofensywę w Dolinie Swat, w wyniku której śmierć poniosło ponad 1500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliona ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełęczy Chajberskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]