Przejdź do zawartości

2009-12-11: Waziristan: 600 zabitych talibów i 80 żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 grudnia 2009
Pakistan


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat
Mapa Waziristanu

Liczba zabitych talibów w trwającej niemal dwa miesiące ofensywie w pakistańskim Południowym Waziristanie przekroczyła 600. Armia rządowa straciła 80 żołnierzy.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich dni z Południowego Waziristanu

[edytuj | edytuj kod]

W grudniu po wyparciu talibów z najważniejszych terenów Południowego Waziristanu, przeważają operacje rozminowywania terenów wcześniej kontrolowanych przez rebeliantów, a także ich wyszukiwania w górskich rejonach.

5 grudnia w walkach poległ pakistański żołnierz podczas potyczki pod miastem Ladha. W odwecie zniszczono dwa tunele, którymi rebelianci przemycali broń.

6 grudnia zginął jeden z bojowników, a 13 zostało zatrzymanych. Ponadto na froncie Shakai-Kaniguram trwały intensywne operacje poszukiwawcze talibów.

7 grudnia podczas akcji poszukiwania rebeliantów, aresztowano sześciu talibów w sektorze Jandola. Podczas starcia w wiosce Blanki Sar, ranny został żołnierz.

8 grudnia rebelianci wystrzelili sześć rakiet na wioskę Spin Jammat, co spotkało się z natychmiastową odpowiedzią wojsk. Armia zniszczyła wówczas 46 talibskich kryjówek, zneutralizowano też dziewięć ładunków IED.

9 grudnia w sektorze Shakai zatrzymano pięć osób podejrzanych o terroryzm. Rebelianci odpalili jedną rakietę na Razmak, która nie spowodowała szkód. Na froncie Jandola-Sararogha zniszczono znaczne ilości min przeciwpiechotnych w wioskach Aka Khel Pungai w pobliżu Ahmedwam i Abdullah Noor Kaskai w pobliżu Kotkai.

10 grudnia zginęło pięciu talibów oraz żołnierz, a inny odniósł rany. Na froncie Jandola-Sararogha zniszczono 30 kryjówek rebeliantów wokół wiosek Abdullah Nur Kaskai, Bangiwala i Akakhel Pungai. Na froncie Shakai-Kaniguram w wiosce Khassadar Ridge doszło do ciężkiej wymiany ognia, w której zginęło 5 talibów i żołnierz. W miejscowości Barwand zrównano z ziemią budynek należący do talibów. Na linii Razmak-Makin zniszczono krótki tunel pod Pash Ziarat, a także 10 bunkrów. Tego samego dnia doszło do nalotu amerykańskiego samolotu bezzałogowego, w wyniku czego zginęło sześciu bojowników. Nie ujawniono jednak tożsamości zabitych. Wiadomo tylko, że nie jest to ani Osama bin Laden, ani Ajman az-Zawahiri. Akcja jest potwierdzeniem nasilenia działań USA przeciwko Al-Kaidzie. Do nalotu użyto bezzałogowych samolotów Predator.

Raporty z operacji Rah i Nijat

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]