Przejdź do zawartości

2009-11-21: Waziristan: raport z obecnej sytuacji operacji Rah i Nijat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 listopada 2009


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat
Pakistan

Armia pakistańska walczy już ponad miesiąc z talibami w Południowym Waziristanie. Mimo, iż intensywność walk maleje to nadal giną kolejni talibowie i żołnierze. Na terytorium Pakistanu natomiast trwa terrorystyczna kampania rebeliantów. Ofensywa pod kryptonimem Rah i Nijat pochłonęła życie około 567 rebeliantów i 76 żołnierzy.

17 listopada

[edytuj | edytuj kod]

17 listopada był kolejnym dniem kiedy armia pakistańska umacniała swoje pozycje w Południowym Wazristanie.

Na froncie Jandola-Sararogha, armia poszerzyła kontrolę w promieniu 1 km o zajętej dzień wcześniej wioski Janta, a także zajęła kolejne tereny górskie w okolicy Khazhikai, Sara Rogha i Shuza Sar, które następnie rozminowywano.

Na froncie Shakai-Kaniguram armia umocniła pozycje w miejscowościach Ghundai Gur, Tikrai Sar Sultano, Pungai, Ladha i Bangel Khel. W wioskach Gani Khel, Khaikaeh Narai przejęto znaczne ilości broni. Podczas poszukiwania rebeliantów w wiosce Torwam, wojsko natknęło się na tunel wykorzystywany przez talibów. Obiekt został zniszczony.

Na froncie Razmak-Makin łącznie zniszczono sześć talibskich bunkrów.

18 listopada

[edytuj | edytuj kod]
Mapa Waziristanu

18 listopada zginęło 6 talibów, podczas gdy 8 żołnierzy zostało rannych.

Na froncie Jandola-Sararogha wojsko objęło kontrole nad kolejnymi górskimi, trudno dostępnymi terenami w pobliżu wioski Janta. Siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację antytalibską w wioskach Adire Mela i Khazhankai, w których zabezpieczono broń należącą do bojowników. 3 żołnierzy zostało rannych po wybuchu bomby przydrożnej (IED), podczas patrolu drogi Jandola - Chagmalai - Siplatoi.

Na froncie Shakai-Kaniguram doszło do potyczki w okolicy wioski Kund Mela. Rannych zostało 5 żołnierzy i zginęło 6 rebeliantów, którzy pierwsi otworzyli ogień.

Na froncie Razmak-Makin armia zniszczyła 8 bunkrów pod miejscowością China. Operacje poszukiwania rebeliantów przeprowadzono w wioskach Lita Sar i Blanki Sar.

19 listopada

[edytuj | edytuj kod]

19 listopada siły bezpieczeństwa zabiły 7 rebeliantów.

Na froncie Jandola-Sararogha podczas oczyszczania terenów kontrolowanych dawniej przez talibów, odkryto ogromne ilości broni i amunicji ukryte w wiosce Tor Wam. W pobliżu miejscowości Kikrai doszło do starcia z talibami w wyniku czego zginęło 7 ich członków.

Na froncie Shakai-Kaniguram wojsko umocniło pozycję w wiosce Marghaband, w której skonfiskowano talibską broń. Siły bezpieczeństwa zeszły z górskich szlaków, które zostały zajęte w ciągu ostatnich trzech dni, do wioski Janta.

Na trzecim froncie Razmak-Makin w wiosce Imar Khel Zangi znaleziono zwłoki 2 talibów.

19 listopada w Peszawarze w powietrze wyleciał samochód-pułapka. W siódmym ataku w Peszawarze (podczas operacji w Południowym Waziristanie) zginęło 18 osób.

20 listopada

[edytuj | edytuj kod]

20 listopada zginęło 5 rebeliantów, a jeden z żołnierzy odniósł rany.

Wojsko już zdecydowanie dominowało w górskich obszarach na wysokości Janta na froncie Jandola-Sararogha. W wiosce przejęto znaczne ilości broni i amunicji.

Na linii Shakai-Kaniguram doszło do potyczek w pobliżu miejscowości Asman Manza i Ladha w wyniku czego zginęło pięciu talibów, a jeden z żołnierzy odniósł obrażenia. W pobliżu Yarga Khel i Lalejai zniszczono 3 bazy używane przez bojowników.

Na froncie Razmak-Makin rozbrojono 9 min lądowych typu IED w wiosce Kam Narakai.

21 listopada

[edytuj | edytuj kod]

21 listopada śmierć poniosło 14 talibów i 6 żołnierzy, podczas walki pod Lakki Ghundi, wcześniej zabezpieczonym przez siły bezpieczeństwa, leżącym na froncie Shakai-Kaniguram.

Armia objęła kontrolę nad wioskami Manna Tut Kasko Khula i Kandao Sar, leżącymi w promieniu 5 km od Razmak.

W okolicy Kaniguram zlokalizowano tunel, którym rebelianci przemycali broń, po czym go zniszczono.

Raporty z operacji Rah i Nijat

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]