Przejdź do zawartości

2009-11-16: Waziristan: ofensywa Rah i Nijat trwa już miesiąc

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 listopada 2009


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Rah i Nijat
Pakistan

Armia pakistańska walczy już miesiąc z talibami w Południowym Waziristanie. Intensywność walk maleje, natomiast terroryści coraz aktywniej atakują na terenie Pakistanu. Ofensywa pod kryptonimem Rah i Nijat pochłonęła życie około 545 rebeliantów i 58 żołnierzy.

13 listopada[edytuj | edytuj kod]

13 listopada zginęło 6 talibów oraz 2 żołnierzy, podczas walk w górskim rejonie na froncie Jandola-Sararogha. W wyniku starcia wojsko objęło kontrolę nad ważnym górskim punktem 3 km na północ od miejscowości Ahmed Wam.

Na froncie Shakai-Kaniguram armia zabezpieczyła spore ilości amunicji należące do rebeliantów podczas akcji poszukiwania bojowników pod Torwam.

Na froncie Razmak-Makin, armia zabezpieczyła górski rejon od Makin, aż po południową wioskę Marobi Raghzai. Armia zablokowała też drogę do niestabilnego Shah Wali Algad. Siły bezpieczeństwa zdobyły kontrolę nad terenami położonymi na wysokości wiosek Rogha i Mir Khoni. Talibowie odpalili kilka rakiet na obozy wojsk pakistańskich w Razmak i Laghr Manza, co spotkało się z natychmiastową militarną odpowiedzią.

W zamachu na agencję wywiadu wojskowego w Peszawarze zginęło wg najnowszych danych co najmniej 17 osób, a 85 zostało rannych. Ofiary samobójczego zamachu w Peszawarze to w większości cywile. Jak wynika z relacji świadków, w momencie kiedy jadący pod prąd samochód próbowały zatrzymać służby, kierowca zdetonował ładunek. Do innego zamachu doszło w Bannu, gdzie zginęło 8 policjantów, a 25 odniosło rany.

14 listopada[edytuj | edytuj kod]

Mapa Waziristanu

14 listopada siły bezpieczeństwa zabiły 7 rebeliantów, podczas gdy rannych zostało 4 żołnierzy. Podczas przejmowania przez wojsko miejscowości Takrai Sar, leżącej na północ od Ladha, zginęło 4 talibów.

Kolejnych trzech rebeliantów zginęło podczas walki na kluczowej drodze prowadzącej z Makin do Północnego Waziristanu. Ucierpiał tam też jeden wojskowy, podczas gdy siły bezpieczeństwa nadal walczyły o kontrolę nad miastem Makin.

Trzech żołnierzy zostało rannych w trakcie wymiany ognia w wiosce Ahmed Wam, znajdującej się blisko Sararoghi. Armia zdobyła kontrolę nad wioską, a w niej przejęto znaczne ilości broni talibów.

Tego dnia powtórzył się zamach w Peszawarze. Co najmniej 10 osób zginęło, a 25 zostało rannych, kiedy w pobliżu policyjnego posterunku kontrolnego w Peszawarze zamachowiec samobójca wysadził w powietrze samochód, którym jechał.

15 listopada[edytuj | edytuj kod]

15 listopada w walkach zginęło 7 rebeliantów, a 9 zostało poważnie rannych. Talibowie zginęli podczas bombardowań ich warowni w wiosce Marobi, leżącej nieopodal miasta Makin i Ahmed Wam pod Sararoghą. Na tych obszarach przeszukano i zniszczono dwie kryjówki bojowników.

16 listopada[edytuj | edytuj kod]

16 listopada był dniem kiedy intensywność walk zmalała, w wyniku czego obyło się bez ofiar.

Armia umocniła swoje pozycje wokół byłych twierdz talibów, Sararogha i Kaniguram. W okolicy miasta Sararogha zabezpieczono ważne szczyty górskie oraz przeszukano kolejne wioski. Do kontaktu z talibami doszło w pobliżu Kaniguram, jednak wymiana ognia nie spowodowała ofiar. Po potyczce zniszczono centrum szkoleniowe, kryjówki i tunel, wykorzystywany wcześniej przez rebeliantów. Wojsko przeprowadziło również operacje wyszukiwania talibów i zajęło strategiczne wysokości w pobliżu Makin.

W Peszawarze doszło do kolejnego ataku terroru. W siódmym zamachu w ciągu 10 dni zginęły 4 osoby, a 31 zostało rannych, kiedy zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu posterunku policji.

Raporty z operacji Rah i Nijat[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]