Przejdź do zawartości

2007-12-07: Doniesienie w sprawie symboli faszystowskich w niemieckojęzycznej Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 grudnia 2007

Wiceprzewodnicząca niemieckiej Partii Lewicy (Die Linke), Katina Schubert złożyła doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko stowarzyszeniu Wikimedia Deutschland z powodu prezentowania na Wikipedii niezgodnych z prawem symboli nazistowskich.

Przyczyną złożenia doniesienia był artykuł o Hitlerjugend, który - zdaniem skarżącej - zawiera symbole i cytaty mogące zostać z łatwością użyte do nielegalnej propagandy nazistowskiej. Pani Schubert zaznaczyła, że nie było jej zamiarem utrudnianie swobody wypowiedzi czy też cenzura, chodzi jedynie o rozpoczęcie dyskusji nad możliwościami rozpowszechniania propagandy nazistowskiej w nowych mediach. Wiceprzewodnicząca Partii Lewicy uważa, że Wikipedia powinna stosować ostrzejsze kryteria w dopuszczaniu niektórych treści do publikacji, sugerując, że edytorzy Wikipedii powinni reagować na pojawiające się tego typu informacje.

Przewodniczący niemieckiego stowarzyszenia Wikimedia Deutschland Arne Klempert stwierdził, że za zawartość Wikipedii ponoszą odpowiedzialność przede wszystkim amerykańska Fundacja Wikimedia oraz poszczególni autorzy. Niemieckie stowarzyszenie nie prowadzi niemieckojęzycznej Wikipedii oraz nie posiada dostępu do serwerów, na których jest ona utrzymywana. Organizacja zajmuje się jedynie propagowaniem idei Wikipedii w Niemczech. Inkryminowane symbole są jego zdaniem użyte jak w każdej innej encyklopedii - w sposób neutralny i w celu edukacji.

Skarżąca zapytana, dlaczego nie zwróciła się najpierw do prowadzących Wikipedię, stwierdziła, że jej pracownicy nie mogli znaleźć danych kontaktowych. Przewodniczący Klempert, który dowiedział się o doniesieniu od przedstawicieli prasy, dodał, iż uważa, że doniesienie przeciwko niemieckiemu stowarzyszeniu jest bezpodstawne z przyczyn formalnych.

Specjalista ds. mediów niemieckiej lewicy, Heiko Hilker, uznał skierowanie doniesienia na niemieckojęzyczną Wikipedię za niewłaściwe i zwrócił uwagę na działające w Wikipedii mechanizmy samoregulacji. Hilker zauważył, że działalności skrajnej prawicy w Internecie nie da się zwalczać środkami prawa karnego i że Katina Schubert wyrządziła w istocie "niedźwiedzią przysługę" wszystkim biorącym udział w dyskusji o sposobach skutecznego zwalczania ekstremistów. Hilker stwierdził ponadto, że kontrola treści i cenzura narzucone przez organy wymiaru sprawiedliwości mogą doprowadzić do uśmiercenia sieciowej encyklopedii.

Niemieckie prawo zabrania rozpowszechniania nazistowskich symboli pod groźbą kary do 3 lat więzienia, chyba że ich użycie służy celom naukowym, artystycznym, edukacyjnym itp.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]