Przejdź do zawartości

2007-12-02: Wikipedia na licencji CC BY-SA?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 2 grudnia 2007

Creative Commons, Fundacja Wikimedia oraz Free Software Foundation zapowiedziały, że najbliższa wersja licencji GFDL (używana na Wikipedii) będzie kompatybilna z Creative Commons Attribution-ShareAlike. A w dalszej kolejności cała treść umieszczona na Wikipedii może być objęta także tą licencją (w zależności od chęci lokalnych społeczności tej encyklopedii).

Znaczenie dla czytelników i edytorów Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Po wprowadzeniu podwójnego licencjonowania nie trzeba będzie przy drukowaniu artykułów dołączać całego tekstu licencji. Wystarczy podanie nazwy licencji oraz autorów. Creative Commons BY-SA jest prawie 2 razy krótsza od GFDL. Istnieje również jej oficjalne polskie tłumaczenie, co oznacza że łatwiej będzie można skorzystać z pracy wikipedystów.

Zdania wśród wikipedystów są podzielone. Większość jest zadowolona z takiego toku spraw. Pojawiły się jednak komentarze, że niektóre osoby z premedytacją licencjonowały grafiki/tekst na GFDL, bo wobec CC mieli pewne zastrzeżenia. Teraz te osoby musiałyby zgodzić się na użycie swoich prac na zasadach przyszłego CC BY-SA, do którego mają zastrzeżenia.

W jaki sposób można zmienić licencję?[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Wikipedia udostępniana jest...:

...w oparciu o licencję GNU Free Documentation License. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikację treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.2 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation; nie zawiera Sekcji Niezmiennych, bez Tekstu na Przedniej Okładce i bez Tekstu na Tylnej Okładce.

Wyróżniony fragment oznacza, że FSF może wydać kolejną wersję swojej licencji (np. kompatybilną z CC BY-SA) i automatycznie teksty zamieszczone wcześniej będzie obowiązywała nowa licencja.

Jakiś czas temu próbowano tak przerobić licencję CC, aby była ona zgodna z GFDL. Nic z tego jednak nie wyszło, być może teraz uda się doprowadzić do podwójnego licencjonowania treści największej polskiej encyklopedii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]