2007-10-14: 2 miliony plików w Wikimedia Commons

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
strona główna Wikimedia Commons
niedziela, 14 października 2007

Serwis Wikimedia Commons ma już 2 miliony plików. Polscy wikimedianie mają także znaczący wkład w tą liczbę. Najwięcej plików w tym serwisie to ładowane przez internautów zdjęcia własnego autorstwa. Ich jakość jest różna, w zależności od umiejętności i sprzętu posiadanych przez uczestników tego projektu. Obok zdjęć amatorskich w projekcie znajdują się zdjęcia amerykańskich agencji rządowych (np. NASA) oraz innych źródeł grafik na wolnych licencjach.

Projekt Wikimedia Commons powstał 7 września 2004 roku. Podobnie jak Wikinews, jest on oparty na mechanizmie wiki. Umożliwia to modyfikowanie treści przez każdego. Pliki załadowane na Wikimedia Commons są dostępne dla wszystkich projektów Fundacji Wikimedia we wszystkich wersjach językowych. Ładowane przez polskich użytkowników grafiki są na ogół wysokiej jakości i często wykorzystywane do ilustracji artykułów, na przykład na Wikinews.

Wikimedia Commons to nie tylko zdjęcia - na stronie głównej obok "grafiki dnia" pokazywane są też "multimedia dnia" - nagrania audio/wideo, wideo lub audio. Dzięki serwisowi można posłuchać Chopina, podziwiać egzotyczne ptaki, posłuchać wypowiedzi Richarda Stallmana albo zobaczyć zatknięcie flagi amerykańskiej na Księżycu.

Na Commons znajdują się też nagrania wymowy, z których korzysta Wikisłownik. Sam język angielski posiada ponad 10 000 nagrań. Zazwyczaj są to nagrania pojedynczych wyrazów, ale można też znaleźć łamańce językowe. Także pod względem liczby nagrań wymowy polscy użytkownicy plasują się w czołówce – 1 500 nagrań to czwarte miejsce wśród wszystkich języków (za angielskim, holenderskim i rosyjskim).

Każdy może publikować pliki na jednej z dozwolonych wolnych licencji, jak np. CC-BY-SA, czy GFDL. Duża część plików umieszczanych jest także w domenie publicznej (PD).

Ważną zasadą Wikimedia Commons jest używanie wyłącznie wolnych, nieopatentowanych formatów. Z tego powodu nie ma tam np. nagrań w formacie MP3. Dźwięk na Wikimedia Commons jest najczęściej w formacie Ogg lub Vorbis a nagrania wideo - Ogg Theora. Ponieważ formaty te nie są standardowo obsługiwane np. w systemie Windows, użytkownicy mieli do niedawna problemy z odtwarzaniem plików. Kwestia ta została rozwiązana wraz z wprowadzeniem we wrześniu 2007 odtwarzacza online, pozwalającego na odtwarzanie nagrań bezpośrednio w przeglądarce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]