Przejdź do zawartości

2007-09-13: Anglojęzyczna Wikipedia przekroczyła pułap 2 milionów artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 września 2007

9 września anglojęzyczna Wikipedia przekroczyła liczbę 2 milionów artykułów. Dwumilionowym hasłem jest artykuł na temat hiszpańskiego programu telewizyjnego El Hormiguero. Artykuł ten chwile później skierowany był do usunięcia, ale pozostał w Wikipedii. Jeden z pierwszych komentarzy brzmiał (na stronie dyskusji hasła):

Oh my gosh, I hope not. Why a show, and not a place-name? I'm hoping we have a place for Wikipedians to make a pilgrimage to!

Na jednej ze stron projektu obstawiano zakład, którego dnia pojawi się dwumilionowy artykuł. Wygrał go OGoncho, kŧóry wskazał na dzień 9 września 2007.

Wersja anglojęzyczna jest pierwsza wersją językową Wikipedii i założona została 15 stycznia 2001 roku i do tej pory jest największa, przed wersjami niemiecką, liczącą ponad 600 tys. artykułów, francuską ponad pół miliona haseł oraz polską i japońską, które przekroczyły 400 tys. haseł. Tak duża przewaga nad innymi Wikipediami wynika m.in. z tego, że język angielski jest bardzo popularny i edytują ją osoby, dla których nie jest to język rodzimy. Przykładowo, wersję anglojęzyczną edytuje ok. 150 osób mieszkających w Indiach, natomiast hinduską tylko ponad 20 osób, których językiem rodzimym jest hindi. Wynika to z dużej popularności języka angielskiego w tym kraju.


Dane powyższe wynikają z deklaracji samych użytkowników, więc liczba ta może być większa, biorąc pod uwagę, ze duża część osób nie przyznaje się, bądź nie miała ku temu okazji, by pojawiła się informacja o miejscu jej pochodzenia, czy używanym języku. Jednakże, też wiele osób z Polski edytuje wersję anglojęzyczną. Jest to ponad 170 osób (które na swojej stronie użytkownika wpisały odpowiednią kategorię), 1190 osób, które zdeklarowały, że mieszkają w Polsce edytuje wersję polskojęzyczną. Natomiast tylko nieco ponad dwadzieścia osób edytuje polskojęzyczną wersję z krajów gdzie językiem urzędowym jest angielski. W tym przypadku są to osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii i głównie Polacy, którzy wyemigrowali za granicę.

Użytkownicy częściej jednak deklarują jakim językiem posługują się jako rodzimym, niż miejsce, z którego edytują. Proporcje użytkowników posługujących się tymi dwoma językami w w polsko- i anglojęzycznej Wikipedii wyglądają następująco:

Użytkownicy posługujący się polskim jako ojczystym Użytkownicy posługujący się angielskim jako ojczystym
Polskojęzyczna Wikipedia ok. 3300 ok. 90
Anglojęzyczna Wikipedia ok. 600 ponad 20 000

Te liczby też nie oddają stanu faktycznie edytujących użytkowników, ponieważ w znacznej części przypadków aktywność w edytowaniu ogranicza się do założenia strony i wykonania kilku edycji w artykułach. Niekiedy jest to tylko sam akt założenia własnej strony. Jednakże wiele takich osób, które kiedyś założyły swoją stronę w końcu zaczyna edytować Wikipedię. Także jak w poprzednim przypadku, nie wszyscy wstawiają na stronie użytkownika informację o języku ojczystym. Zazwyczaj używa się tego szablonu w obcojęzycznych Wikipediach, by potencjalny rozmówca mógł wiedzieć czy dana osoba będzie mogła porozumiewać się w jego języku.

Z powyższej tabeli wynika, że dysproporcje są bardzo wyraźne. Tylko 90 anglojęzycznych wikipedystów edytuje według tego wskaźnika polskojęzyczną Wikipedię i aż 600 polskojęzycznych użytkowników edytuje wersję anglojęzyczną. Jednakże w przypadku obu wersji Wikipedii stosunek mówiących językiem obcym do mówiących językiem rodzimym jest podobny i wynosi 3/100.

Wzrost Liczby artykułów anglojęzycznej Wikipedii (niebieska linia) oraz liczba artykułów pisanych dziennie (różowa linia).
Czerwona linia przedstawia procent artykułów napisanych w anglojęzycznej Wikipedii, niebieska procent artykułów napisanych w 10 największych wersjach językowych Wikipedii.

Przekroczenie liczby 2 milionów artykułów to kolejny kamień milowy. Trudno określić, ile takich kamieni milowych ma przed sobą ta i inne wersje językowe Wikipedii. Tempo przyrastania nowych artykułów spada w dużych Wikipediach. Do 2006 roku w anglojęzycznej wersji można było odnotowywać 100% wzrostu liczby artykułów w stosunku do roku ubiegłego, teraz spada ono poniżej 50%.

Jednocześnie dynamicznie rozwijają się inne Wikipedie, co powoduje, że o ile kiedyś zdecydowana większość artykułów z wszystkich wersji znajdowała się w projekcie anglojęzycznym, to teraz jest to poniżej 30%.

Mimo, że do opisania zapewne pozostaną miliony galaktyk, związków chemicznych, biografii czy miejscowości, zaobserwować można trend spadkowy w tworzeniu nowych artykułów. Mimo, że wzrasta liczba wikipedystów, to wzrasta także liczba edycji na jeden artykuł. Oznacza to, że więcej poświęca się obecnie czasu na rozbudowywanie istniejących już artykułów, nierzadko także na wojny edycyjne, mniejsze znaczenie natomiast ma ilość napisanych już artykułów.

Prognozowany spadek wzrostu liczby artykułów.

Według niektórych prognoz, przedstawionych przez wikipedystów, wzrost liczby artykułów może spadać ciągle, aż zbliży się do zera w okolicach roku 2013. Trudno byłoby jednak ocenić szanse powodzenia tej prognozy. Wcześniejsze prognozy były jednak bardziej optymistyczne, przedstawiały wzrost liczby artykułów do 6 milionów na początku 2009 roku, a wcześniejsze - osiągnięcie 5 milionów haseł w roku 2005.

Spadek wzrostu liczby artykułów związany jest także z kwestią zwiększania ich jakości. Obecnie 1,42‰ to artykuły, które po sprawdzeniu określono jako dobre, a 0,79‰ jako medalowe (featured).

Źródła[edytuj | edytuj kod]