Przejdź do zawartości

2007-10-31: Wikimedia Netherlands 2007: wiki i edukacja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 października 2007


Twórcy Wikipedii i edukatorzy spotkali się na konferencji Wikimedia 2007

W sobotę 27 października w Amsterdamie odbyła się konferencja Wikimedia Netherlands 2007 zorganizowana przez holenderskie stowarzyszenie Wikimedia Netherlands. Główny temat konferencji to "Mechanizmy Wiki a edukacja" (Wiki's en Educatie), a sama konferencja stanowiła dobrą okazję do spotkania twórców i edytorów Wikipedii ze specjalistami od edukacji.

Na konferencji obecny był reporter Wikinews Brian McNeil, który przybył do Amsterdamu z Brukseli. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania udało mu się na trwałe zapisać w pamięci szefowej Fundacji Wikimedia Florence Devouard za sprawą niezamierzonego wylania jej kawy na dwóch pierwszych prelegentów.

Florence Devouard
Niektórzy nie mogą się oderwać od redagowania Wikipedii nawet w czasie konferencji

Poranna sesja rozpoczęła się o 10 rano, a pierwszym prelegentem był Elly Waterman, przewodniczący Wikimedia Netherlands. Przemówienie wygłoszone było po holendersku i angielsku. Elly zwrócił uwagę na to, że Wikimedia, a szczególnie Wikipedia opisywana jest coraz częściej w mediach holenderskich, choć nie zawsze w pozytywny sposób - w Holandii spory rozgłos zyskała sprawa mera pewnego miasta opisanego na Wikipedii jako "nudziarz". W czasie swojego prelekcji Elly mówił też, że współcześnie żyjemy w "eksponencjalnym świecie", opisując w ten sposób gwałtowny wzrost dostępnej informacji, ale także mocy przerobowej komputerów służących do analizy tych informacji.

Po Ellym prelekcję wygłosiła Florence Devouard, jej przemówienie zatytułowane "Potencjalne użycie mechanizmów Wiki w edukacji". W czasie swojej prezentacji Florence pokazała zdjęcie z Wikimanii 2007, na którym uwieczniono postacie wikipedystów, którzy nawet w czasie konferencji nie przestawali redagować Wikipedii i schowani w swoim wirtualnym świecie nie wiedzieli nawet, że są fotografowani. Florence poprosiła wszystkich, którzy w czasie prezentacji pracowali na laptopach, aby je na chwilę wyłączyli, wstali i przedstawili się sobie nawzajem.

Po krótkiej przerwie na kawę i papierosa uczestnicy podzielili się na mniejsze grupy robocze. Cormac Lawler z uniwersytetu w Manchester mówił na temat najnowszego projektu Fundacji Wikimedia – Wikiwersytetu. Wikiwersytet początkowo był częścią Wikibooks, ale w sierpniu 2006 został z tego projektu wydzielony. Podobnie jak w przypadku Wikinews, ale w przeciwieństwie do np. Wikipedii, jednym z założeń Wikiwersytetu jest pozwolenie na publikowanie własnych materiałów czy własnej twórczości (jednym z podstawowych filarów samej Wikipedii jest zasada "nie przedstawiamy twórczości własnej"), ale dokładne zasady Wikiwersytetu nie zostały jeszcze ustalone (Research guidelines). Wszystkie projekty Fundacji Wikimedia oparte są na zasadzie "wiki is not paper", oznaczającej w skrócie, że projektów nie obowiązują ograniczenia zazwyczaj związane z bardziej tradycyjnymi mediami i dlatego pomimo nazwy projektu nawiązującej do "uniwersytetu" jego zakres działania ma być znacznie większy.

Równolegle z prezentacją Cormaca odbywało się kilka innych prelekcji, między innymi Walter Vermeir zajął się kwestią zadań, jakie mają przed sobą stewardzi Mediawiki, Harm Dillen opisywał konkurencyjne dla MediaWiki programy komputerowe, a Erwin Kroekenstoel opisał Toolserver - specjalny serwer, na którym mieści się wiele narzędzi edycyjnych i analitycznych. W jeszcze innym pokoju w tym czasie odbył się warsztat szkoleniowy na temat programowania MediaWiki.

Po następnej przerwie wygłoszono kilka prelekcji po holendersku, między innymi na temat praktycznych zastosowań mechanizmów Wiki w szkołach, np. przy tworzeniu szkolnej Wikipedii, Walter Vermeir przedstawił prezentację zatytułowaną "Społeczeństwo Wikimedia? Jak sobie poradzić z wieżą Babel" na temat problemów komunikacyjnych między różnojęzycznymi projektami Wikimedia.

Przerwa na kawę

Po krótkiej przerwie na obiad uczestnicy mieli do wyboru jedną z trzech sesji, które odbywały się w tym samym czasie - jedną z nich stanowił krótki warsztat szkoleniowy na temat pywikipediabot, a w głównej sali Eliane Metini, prezes libańskiej organizacji pozarządowej "International Education Association" (Międzynarodowe Stowarzyszenie Edukacyjne) wygłosiła prelekcję zatytułowaną "The Global educators' Open course". Elaine opisała wyzwania stojące przed nauczycielami w XXI wieku. Po Elaine przemawiał Bob Hoffman z International Education And Resource Network, międzynarodowej organizacji istniejącej już od 20 lat i aktywnej w 115 krajach.

Inne popołudniowe prezentacje obejmowały przedstawienie przez przedstawicieli z amsterdamskiego Free University i Radboud University of Nijmegen praktycznych doświadczeń w używaniu Wiki jako narzędzia edukacyjnego.

Kennisnet – niderlandzka organizacja pozarządowa, która od ponad dwóch lat intensywnie współpracuje w Wikipedią przedstawiła koncepcję wykorzystania Wiki w nauce dzieci - projekt WikiKids, gdzie dzieci z wielu szkół opracowują hasła dla innych, hasła, które je interesują, dzielą się własną wiedzą jednocześnie poznając mechanizmy Wiki.

Na jednej z ostatnich sekcji Hans de Zwart opisał, w jaki sposób korzystać z programu open source Moodle mającego pomagać w nauce i jak ten program zintegrować z modułami Wiki.

Konferencja zakończyła się dyskusją wszystkich uczestników, którą poprowadził były członek zarządu Fundacji Wikimedia Oscar van Dillen. Łącznie na konferencję przybyło 110 osób.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]