Sytuacja w Libii - 15 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 15 marca 2011
Printemps arabe.png
Ostatnie wiadomości
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia
Wikinews
Dowiedz się więcej

W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom na froncie wschodnim.

Libia[edytuj | edytuj kod]

Lotnictwo rządowe kontynuowało od rana bombardowanie Adżdabiji, w wyniku czego powstańcy porzucili posterunki na rogatkach Adżdabiji. Po południu do miasta od strony zachodniej zbliżyło się wojsko lądowe.

Al Jazeera potwierdziła, iż rebelianci przejęli kontrolę nad miastem. W związku z tym Kadafi wysłał na front do Marsa al-Burajka oddziały dowodzone przez synów Saadiego i Chamisa. Po południu sami rebelianci przyznali, że ponownie utracili kontrolę nad Marsą al-Burajka.

Marsa al-Burajka było kontrolowane przez rebeliantów w dniach 25 lutego - 13 marca. W dniach 2-3 marca siły reżimowe podjęły nieudany atak na miasto. Dopiero szturm z 13 marca okazał się skuteczny. Dzień później powstańcy przypuścili niespodziewany kontratak, który okazał się zwycięski. Dziś jednak znów utracili kontrolę nad miastem.

W Zuwarze zdobytej wczoraj przez wojska Kadafiego, zorganizowano wiec poparcia dla dyktatora.

Rebelianci pilotujący myśliwiec MiG-23 i wojskowy helikopter, zatopili dwa okręty wojenne Muammara Kadafiego na Morzu Śródziemnym w pobliżu miasta Adżdabija. Ostrzelali także czołgi, które wjechały do miast Adżadabija oraz Marsa al-Burajka.

Rebelianci ogłosili, że Abdel Fattah Younes al-Abidi, były minister spraw wewnętrznych, został powołany na głównodowodzącego powstańczych sił zbrojnych.

Według źródeł bliskich izraelskiemu wywiadowi, Syria zaczęła dostarczać broń siłom rządowym. Transporty mają wypływać z portu Tartous w Syrii. Arsenały Syrii i Libii są oparte w większości na kompatybilnym sprzęcie produkcji rosyjskiej.

Niemcy przyjęły odpowiedzialne stanowisko i to Niemcy, a nie Francja, powinny mieć stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w stacji RTL Muammar Kadafi. Libijski przywódca utracił zaufanie do zachodnich firm naftowych. Nie ufamy zachodnim ambasadorom, którzy przeciw nam spiskowali. Nie ufamy zachodnim firmom. Będziemy teraz inwestować w Rosji, Indiach i Chinach. Nasze kontrakty naftowe otrzymają rosyjskie, chińskie i indyjskie firmy. O Zachodzie zapominamy!. Jest moim przyjacielem, ale myślę, że oszalał - ocenił Nicolasa Sarkozy'ego dyktator.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii