Przejdź do zawartości

2011-03-16: Sytuacja w Libii - 16 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom na froncie wschodnim.

Podczas nocnych obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ nie osiągnięto konsensusu ws. zakazu lotów nad Libią. Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne sankcje. Zamrożono m.in. majątek szefa libijskiej dyplomacji. Sankcje objęły także 16 przedsiębiorstw, które znajdują się pod kontrolą Kaddafiego. Ponadto, w przypadku libijskich firm z kluczowych branż, m.in. paliwowej i energetycznej, Amerykanie wycofali się ze współpracy. Wcześniej rząd USA zamroził majątek Kaddafiego i jego najbliższych o wartości 32 mld. dol.

Przez całą noc siły rządową przesuwały się na wschód. Zbliżają się do Bengazi, głównego bastionu powstańców. Wojsko już wezwało rebeliantów, żeby złożyli broń nim rozpocznie się decydująca bitwa. Syn Kaddafiego Saif al-Islam, że jego oddziały są blisko Bengazi i w 48 godzin będzie po wszystkim. Wczoraj wojska zajęły miasta Marsa al-Burajka oraz Adżabiję.

Rebelianci przejęli libijski tankowiec Światło Afryki wiozący 25 tys. ton ropy z Grecji do Trypolisu. Informację nad ranem podał były minister spraw wewnętrznych u Kaddafiego, a od wczoraj dowódca sił rebelianckich Abdel Fatah Younes. Poinformował, że tankowiec należy do Hannibala Kaddafiego, syna dyktatora. 30 osób załogi statku znajduje się pod strażą rebeliantów. Są oni obecnie przesłuchiwani. Statek zawinął do portu w Bengazi. Przejęta ropa ma zostać użyta do celów rebeliantów.

W południe siły lotnicze zbombardowały Misratę. Zginęło co najmniej pięć osób. Walka o kontrolę nad tym miastem trwa od 24 lutego. 7 marca rozpoczęto oblężenie miasta, podczas którego doszło do dezercji w szeregach wojsk Kadafiego. Wczoraj wieczorem Kadafi przemówił do narodu za pośrednictwem państwowej telewizji, określając rebeliantów mianem szczurów i grożąc ich zmiażdżeniem.

Po południu rebelianci zbombardowali wojska Kadafiego zmierzające przez Adżadabiję do Bengazi. W akcji brały udział trzy samoloty rebelianckie. Zginęło 26 osób.

Wczoraj rebelianci pilotujący myśliwiec MiG-23 i wojskowy helikopter, zatopili dwa okręty wojenne Muammara Kadafiego na Morzu Śródziemnym w pobliżu miasta Adżdabija. Ostrzelali także czołgi, które wjechały do miast Adżadabija oraz Marsa al-Burajka.

Dziś podano, że w Adżadabiji zaginęło czterech dziennikarzy New York Timesa. Po raz ostatni kontakt z zaginionymi nawiązano wczoraj rano. Wśród zaginionych jest dwukrotny zdobywca nagrody Pulitzera Anthony Shadid, Tyler Hicks, Lynsey Addario oraz reporter i fotograf Stephen Farrell, który był zakładnikiem terrorystów w 2004 w Iraku oraz w 2009 w Afganistanie.

Ponadto brytyjski Guardian od ponad tygodnia próbuje kontaktować się z swoim korespondentem Ghaitem Abdul-Ahadem. W ubiegłym tygodniu zwolniono trzech dziennikarzy BBC, którzy podczas przesłuchań byli torturowani. 12 marca w zasiadce drogowej zginął fotograf Al Jazeery.

Zobacz też:

[edytuj | edytuj kod]

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= alt= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii