Przejdź do zawartości

2011-03-15: Sytuacja w Libii - 15 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom na froncie wschodnim.

Lotnictwo rządowe kontynuowało od rana bombardowanie Adżdabiji, w wyniku czego powstańcy porzucili posterunki na rogatkach Adżdabiji. Po południu do miasta od strony zachodniej zbliżyło się wojsko lądowe.

Al Jazeera potwierdziła, iż rebelianci przejęli kontrolę nad miastem. W związku z tym Kadafi wysłał na front do Marsa al-Burajka oddziały dowodzone przez synów Saadiego i Chamisa. Po południu sami rebelianci przyznali, że ponownie utracili kontrolę nad Marsą al-Burajka.

Marsa al-Burajka było kontrolowane przez rebeliantów w dniach 25 lutego - 13 marca. W dniach 2-3 marca siły reżimowe podjęły nieudany atak na miasto. Dopiero szturm z 13 marca okazał się skuteczny. Dzień później powstańcy przypuścili niespodziewany kontratak, który okazał się zwycięski. Dziś jednak znów utracili kontrolę nad miastem.

W Zuwarze zdobytej wczoraj przez wojska Kadafiego, zorganizowano wiec poparcia dla dyktatora.

Rebelianci pilotujący myśliwiec MiG-23 i wojskowy helikopter, zatopili dwa okręty wojenne Muammara Kadafiego na Morzu Śródziemnym w pobliżu miasta Adżdabija. Ostrzelali także czołgi, które wjechały do miast Adżadabija oraz Marsa al-Burajka.

Rebelianci ogłosili, że Abdel Fattah Younes al-Abidi, były minister spraw wewnętrznych, został powołany na głównodowodzącego powstańczych sił zbrojnych.

Według źródeł bliskich izraelskiemu wywiadowi, Syria zaczęła dostarczać broń siłom rządowym. Transporty mają wypływać z portu Tartous w Syrii. Arsenały Syrii i Libii są oparte w większości na kompatybilnym sprzęcie produkcji rosyjskiej.

Niemcy przyjęły odpowiedzialne stanowisko i to Niemcy, a nie Francja, powinny mieć stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w stacji RTL Muammar Kadafi. Libijski przywódca utracił zaufanie do zachodnich firm naftowych. Nie ufamy zachodnim ambasadorom, którzy przeciw nam spiskowali. Nie ufamy zachodnim firmom. Będziemy teraz inwestować w Rosji, Indiach i Chinach. Nasze kontrakty naftowe otrzymają rosyjskie, chińskie i indyjskie firmy. O Zachodzie zapominamy!. Jest moim przyjacielem, ale myślę, że oszalał - ocenił Nicolasa Sarkozy'ego dyktator.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii