Sytuacja w Libii - 14 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 14 marca 2011
Printemps arabe.png
Ostatnie wiadomości
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Libia[edytuj]

O 8:30 rebelianci podjęli kontratak na miasto Marsa al-Burajka, nad którym utracili kontrolę dzień wcześniej. Według informacji podawanych przez rebeliantów, nadal trwają walki o miasto Brega. Siły Kaddafiego zostały częściowo odparte i ponad 70 żołnierzy armii rządowej zostało schwytanych, a 25 zabitych. Wczoraj lotnictwo dokonało gwałtownych bombardowań w mieście. Po drodze do Marsa al-Buraja, wojsko narodowe zajęło miejscowości Uqayla i Bisher. W południe państwowa telewizja poinformowała o odbiciu miasta Marsa al-Burajka z rąk powstańców. Informacje tą potwierdziły światowe agencje, donoszące o uciekających bojownikach z miasta do Adżdabiji. Marsa al-Burajka została przejęta przez rebeliantów 2 marca.

Rano lotnictwo zbombardowało miasto Adżdabija. Celem czterech nalotów był posterunek rebeliantów w mieście. Siły reżimowe zaatakowały w południe miasto Zuwara, kontrolowane od 24 lutego przez rebeliantów. 4 osoby zginęła, a 7 odniosło rany. Czołgi ustawiły się na pozycjach 500 m od centrum miasta. Wieczorem mieszkańcy podali, że Zuwara zostało zdobyte przez wojska rządowe. To kolejne miasto na froncie trypolitańskim po Az-Zawiji zdobyte przez siły Kadafiego.

Jeden z liderów rebelii gen. Mohamed Abdelrahim, zaapelował do areny międzynarodowej o dostawy amunicji. Ponadto poinformował, że dotychczas zginęło ponad 6 tys. osób, a blisko 14 tys. zostało rannych. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja obiecały rządowi w Bengazi ustanowienie strefy zakazu lotów nad Libią. Są to jednak tylko doniesienia Al Jazeery. Pentagon nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

Premier Turcji Tayyip Erdogan rozmawiał z Kaddafim. Powiedział mu, że powinien wyznaczyć prezydenta, który byłby popularny w społeczeństwie. Wyznaczenie prezydenta miałoby być pierwszym krokiem w kierunku zakończenia konfliktu.

Libijska armia zapowiedziała dziś amnestię dla żołnierzy, którzy zdezerterowali, jeśli oddadzą broń. Podczas toczących się walk o Misratę dezerterowało kilkanaście żołnierzy Kadafiego.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii