Przejdź do zawartości

2011-03-13: Sytuacja w Libii - 13 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Libia[edytuj | edytuj kod]

Siły rządowe kontynuują ofensywę w Cyranecje.

Dziś rano siły rządowe znajdowały się 30 km od miasta Marsa al-Burajka. Lotnictwo dokonało gwałtownych bombardowań w mieście. Po drodze do Marsa al-Buraja, wojsko narodowe zajęło miejscowości Uqayla i Bisher. W południe państwowa telewizja poinformowała o odbiciu miasta Marsa al-Burajka z rąk powstańców. Informacje tą potwierdziły światowe agencje, donoszące o uciekających bojownikach z miasta do Adżdabiji. Marsa al-Burajka została przejęta przez rebeliantów 2 marca. Teraz zagrożona atakiem jest Adżdabija.

Siły rządowe zaatakowały wczoraj po południu miasto Mistrata. Ataku dokonała Brygada Khamis, która dwa dni wcześniej zdobyła miasta Az-Zawija. Podczas walk dezerterowało 32 żołnierzy, którzy przyłączyli się do rebeliantówNie mamy wyboru, musimy walczyć - powiedział rzecznik rebeliantów w Misracie. Jest to ostatnie miasto kontrolowane przez rebeliantów na froncie zachodnim. Miasto zostało zdobyte przez powstańców 24 lutego. Od tego czasu siły Kadafiego podjęły cztery nieudane szturmy na miasto. 7 marca wojsko rozpoczęło oblężenie miasta.

Wczoraj libijskie siły zbrojne wyparły w nocy rebeliantów z okolic ośrodka przemysłu naftowego Ras al-Unuf na odległość 20 km. Rząd oprowadził zagranicznych dziennikarzy po mieście by potwierdzić jego odbicie.

Za ustanowieniem strefy zakazu lotów nad Libią i za współpracą z powstańczą Narodową Radą w Bengazi opowiedziała się Liga Arabska.

Wczoraj wieczorem podano informacje o śmierci pierwszego zagranicznego dziennikarza podczas tej wojny domowej. Jest nim Ali Hassan al-Dżaber - korespondent Al-Dżaziry. Reporter zginął w pułapce zastawionej na ekipę Al-Dżaziry w pobliżu Bengazi. Inny dziennikarz został ranny. Telewizja nie podała kiedy dokładnie do niego doszło, ani kto za tym stoi. Dziś Amnesty International potępiła zamordowanie dziennikarza.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii