Przejdź do zawartości

2007-09-20: Polska Wikipedia na DVD do pobrania w internecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Okładka DVD z Wikipedią
czwartek, 20 września 2007

W sieci pojawiły się w końcu obrazy polskiej Wikipedii na DVD, opublikowanej przez Heliona. Istnieje też recenzja tego wydania napisana przez jednego ze współtwórców.

Zgodnie z wolną licencją Wikipedii obrazy te można legalnie pobierać i rozpowszechniać za darmo. Za zakupem przemawia z kolei wygoda, estetyczna oprawa poligraficzna oraz możliwość finansowego wsparcia tą drogą Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które otrzymuje część pieniędzy ze sprzedaży.

Obraz Wikipedii na DVD można pobrać w postaci pliku .iso przez BitTorrent lub w postaci 24 plików .rar. Warto chyba zaproponować także wystawienie torrenta ze skompresowaną wersją .iso, ponieważ całość ma 8 GB, a w wersji spakowanej rarem o około połowę mniej… Do wypalenia takiego obrazu trzeba dwuwarstwowej płyty DVD-/+R(W) oraz odpowiedniej nagrywarki (DL).

Warto pamiętać, że to wydanie jest przeznaczone przede wszystkim do pracy bez dostępu do Internetu, ponieważ są to artykuły w wersji z 4 czerwca 2006, a przez ponad rok w Wikipedii mogło się sporo zmienić. Osoby, które nie boją się skryptów i wiersza poleceń mogą też zrobić sobie bardziej aktualną, pełną kopię Wikipedii własnym przemysłem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]