Przejdź do zawartości

2021-07-11: Najnowszy Tor 10.5 z systemem Snowflake

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 11 lipca 2021
Logo sieci Torpx
Logo sieci Torpx

6 lipca 2021 roku została wydana stabilna wersja przeglądarki Tor 10.5. Kluczową dla aktualizacji jest funkcja Snowflake która, wg twórców, ma za zadanie ułatwiać dostęp do internetu użytkownikom, mieszkającym w miejscach, gdzie jest on cenzurowany.

Przeglądarka Tor to darmowa, otwartoźródłowa i wieloplatformowa aplikacja, stworzona na bazie Firefoxa. Pozwala na łączenie się z internetem przez sieć Tor (z jęz. ang. The Onion Router).

Najnowszy Tor wnosi kilka poprawek i zmian, których głównym celem jest umożliwienie dostępu do internetu użytkownikom, mieszkającym w miejscach, gdzie internet jest cenzurowany. Służy do tego wprowadzona funkcja Snowflake.

Snowflake to otwartoźródłowy system transportu wtyczkowego (Pluggable Transports, PTs), pozwalający na omijanie wirtualnej cenzury i swobodne łączenie się z internetem. Połączenie użytkownika odbywa się przez sieć tymczasowych serwerów proxy za pomocą WebRTC, protokołu peer-to-peer z wbudowanym usuwaniem NAT.

Przeprowadzona na początku tego roku ankieta, dotycząca użytkowania przeglądarki Tor oraz systemu Snowflake, wpłynęła na decyzję o implementacji Snowflake do kolejnej, stabilnej wersji Tora. Nastąpiło to właśnie od numeru 10.5 przeglądarki, w której Snowflake został udostępniony jako jedna z domyślnych opcji mostu.

Aby użyć systemu Snowflake do połączenia z internetem, wystarczy go włączyć: Menu → Preferences → Tor → Bridges → Use a bridge → Snowflake.

W wersjach wcześniejszych Tor Launcher funkcjonował jako zestaw opcji zaawansowanej konfiguracji sieci Tor. W najnowszej wersji Tora 10.5 wprowadzono zmianę. Po uruchomieniu przeglądarki wyświetla się okno z opcjami łączenia z siecią:

  • Tor Network Settings,
  • Connect
  • Always connect automatically.

Użytkownik może teraz bezpośrednio łączyć się z siecią Tor albo skonfigurować połączenie według własnych potrzeb. W przypadku konfiguracji połączenia, program w łatwy sposób przeprowadzi użytkownika przez proces ustawień.

Do innych zmian należą:

  • dodanie obsługi Wayland,
  • zaktualizowanie SecureDrop HTTPS-Everywhere,
  • dodanie trybu uruchamiania „Don’t Bootstrap”,
  • dodanie Basic Crypto Safety,
  • usunięcie możliwości pracy w systemie CentOS 6,
  • przejście na Debiana Jessie.

Zespół Tora w zeszłym roku zapowiedział, że V2 Onion Services zastaną całkowicie wycofane w październiku roku 2021, gdy sieć Tor przeniesie się na wersję 0.4.6.X. Od tego też miesiąca wejdzie do użytku nowa wersja Onion Services V3. W związku z tym najnowsza przeglądarka Tor na stronie startowej wyświetla informację o nadchodzących zmianach.

Przeglądarka Tor 10.5 oparta jest na Firefoxie 78 ESR (Extended Support Release) z rozszerzeniem NoScript 11.2.9 oraz zawiera Tor Launcher 0.2.30.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Najnowszy Tor 10.5 z systemem Snowflake”, którego autorem jest Marek Opach, opublikowanego w serwisie Linux.pl na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (więcej informacji).

Link zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]