Grok, chatbot Twittera, umożliwia objaśnienie wyników badań, co krytykują eksperci
Za pomocą chatbotu pn. Grok dostępnego na Twitterze, użytkownicy zaczęli „konsultować” swoje wyniki badań. Do tego krytycznie podchodzą eksperci ds. prywatności, ze względu na to, że wyniki badań medycznych zawierają dane wrażliwe.
Elon Musk, właściciel Twittera, w jednym z postów zachęcił swoich obserwujących do podzielenia się z chatbotem Twittera skanami tomograficznymi czy innymi wynikami badań. Użytkownicy, którzy z tego skorzystali, nie kryli swojego zaskoczenia, pokazując publicznie swoje konwersacje z Grokiem w wątku Elona Muska na Twitterze.
Biotechnolog Bradley Malin w wywiadzie dla The New York Times stwierdził, że takie czynności „są bardzo ryzykowne”, a użytkownicy „mogą nie mieć pojęcia”, jak z tymi danymi postąpi Twitter.
Choć nie jest to ściśle powiązane z chatbotami zasilanymi dużymi modelami językowymi, podobna sytuacja miała miejsce już w kwietniu 2018 roku. Wtedy na łamach portalu CNBC wyszło na jaw, że Facebook próbował przekonać amerykańskie szpitale do udostępnienia wrażliwych danych swoich pacjentów, oficjalnie dla celu „zaproponowania możliwie najlepszej opieki medycznej w bliżej nieokreślonej przyszłości”. Ze względu na aferę Cambridge Analytica jak i krytykę ekspertów, projekt Facebooka został wstrzymany.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Elizabeth Passarella – Elon Musk Asked People to Upload Their Health Data. X Users Obliged. – The New York Times, 18 listopada 2024
- Christina Farr – Facebook sent a doctor on a secret mission to ask hospitals to share patient data – CNBC, 5 kwietnia 2018