Przejdź do zawartości

Faks czy poufne konwersacje metodami na zatarcie śladów w Google'u

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 20 listopada 2024

20 listopada 2024 roku David Streitfeld w artykule w The New York Times podał, że Google prowadził politykę niezachowywania wewnętrznej korespondencji, aby nie utrwalać niczego, co mogłoby postawić amerykańską firmę w złym świetle.

„Wszelkie wiadomości są niezbitym dowodem – dlatego musimy się trzymać na wodzy na wszelki wypadek, gdyby konkurencja czy kontrolerzy urzędu antymonopolowego by chcieli nas zgnieść” — tak miała brzmieć wewnętrzna notatka, której treść sprawiła, że przez ponad 15 lat Google starał się zacierać ślady, żeby unikać możliwie największej części reperkusji powiązanych z pozwami dotyczących dominującej pozycji Google. Ślady zacierano za pomocą telefonów faksowych czy konwersacji, które po ustalonym czasie bezpowrotnie przepadały.

Jak powiedziała w wywiadzie dla The New York Times Agnieszka McPeak z Gonzaga University School of Law, Google miał wewnętrzną politykę wskazującą pracownikom, żeby ci nie utrwalali niczego, co może postawić amerykańską firmę w złym świetle. Potwierdza to jeden z zapisów, które przetrwały mimo obowiązującej polityki, gdzie pewien pracownik zadał pytanie, czy może zachować część historii konwersacji, żeby ten „mógł wrócić szybko do potrzebnych zapisków”. Otrzymał on odpowiedź odmowną.

Mimo obowiązującej tego typu polityki, w sierpniu 2024 roku urząd antymonopolowy Stanów Zjednoczonych wydał wyrok, w którym stwierdzono, że Google jest monopolistą. Wyrok poskutkował tym, że organy antymonopolowe w Stanach Zjednoczonych teraz chcą wymusić na firmie Google sprzedaż przeglądarki Chrome, czy też przebudowanie wyszukiwarki Google tak, żeby usługi stworzone przez amerykańskiego giganta nie były w niej faworyzowane.

W dokumencie sądowym dostępnym na stronie courtlistener.com (dot. sprawy o numerze 1:20-cv-03010-APM, por. linki zewnętrzne) możemy przeczytać, że jednym z proponowanych rozwiązań sprawy dominacji firmy Google na wybranych rynkach jest rozwiązanie umów z producentami urządzeń, którzy przynajmniej w Stanach Zjednoczonych zgodnie z zawartymi warunkami musieli dostarczać sprzęty elektroniczne wyłącznie z wbudowaną wyszukiwarką Google, bez możliwości łatwej zmiany na konkurencyjne rozwiązanie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]