Przejdź do zawartości

2021-03-05: Zdewastowano zabytkowy kościół na osiedlu Budziwój w Rzeszowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 5 marca 2021
Rzeszów

3 marca 2021 roku zdewastowany został zabytkowy kościół na osiedlu Budziwój w Rzeszowie.

W obiekcie sakralnym powybijano okna, zniszczono ołtarze i ławki. Zaalarmowany przez mieszkańców proboszcz parafii Parafii Matki Bożej Śnieżnej wszedł do środka, został uderzony w głowę.

Po przyjeździe policja zatrzymała dwóch dwóch mężczyzn. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że Paweł Ś (18 lat). miał 2,1 promila, a Mikołaj K. (20 lat) - 1,3 promila alkoholu we krwi.

Rzeszowska prokuratura ustaliła że:

- Sprawcy to dwaj młodzi mężczyźni. Jeden ma 18, a drugi 20 lat. Wielokrotnie notowani, choć jeszcze nie karani. Jeden to mieszkaniec Rzeszowa, a drugi - powiatu rzeszowskiego. Jak tłumaczyli, przyjechali do kościoła, by napić się w nim alkoholu, bo na zewnątrz było im za zimno. W przypływie emocji, powybijali szyby, weszli do środka i tam ten alkohol zaczęli pić. W międzyczasie niszcząc wyposażenie kościoła wpisanego do rejestru zabytków.

— Wojciech Przybyło, prokurator rejonowy dla nowiny24.pl

Wandalom postawiono zarzuty uszkodzenia zabytku, naruszenia miru domowego poprzez włamanie się do zabytkowego kościoła, kierowania gróźb karanych pod adresem księdza proboszcza. Pawłowi Ś. postawiono też zarzut spowodowania obrażeń ciała. Zostali oni też tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Obu sprawcom grozi do 8 lat więzienia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]