2011-03-14: TEPCO: 36 wyłączonych elektrowni, w tym 4 jądrowe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 marca 2011

Wyłączenie 4 elektrowni jądrowych pogłębi, przynajmniej na jakiś czas, uzależnienie Japonii od paliw kopalnych, które dostarczają około 60% elektryczności w kraju.

Tokyo Electric Power Company wprowadziło w środkowej Japonii, do której w znaczącym stopniu dostarcza energię elektryczną, reglamentowanie zasilania, rotacyjnie wyłączając prąd na 3 godziny w dwóch prefekturach. Na wtorek 15 marca operator przewiduje, że zabraknie 4 GW energii elektrycznej, aby pokryć zapotrzebowanie szacowane na 37 GW.

Piątkowe trzęsienie ziemi wyłączyło 36 elektrowni należących tylko do tego operatora. Wśród nich są 22 hydroelektrownie, 12 elektrowni konwencjonalnych (na gaz, ropę naftową, czy węgiel) i 4 elektrownie jądrowe, z których jedna jest miejscem awarii jądrowej stopnia 4, w skali INES.

11 marca około 2,4 miliona domów korzystających z prądu elektrycznego od firmy TEPCO pozostawało bez prądu. Do godziny 15 dnia 13 marca udało uruchomić się wszystkie hydroelektrownie, ale 9 elektrowni konwencjonalnych, o łącznej mocy elektrycznej 6,75 GW, pozostawało wyłączonych. Bez prądu na ten czas pozostawało około 260 tysięcy gospodarstw domowych.

Trzęsienie ziemi wyłączyło 11 reaktorów jądrowych. Oznacza to, że wraz z reaktorami wyłączonymi na czas przeglądów technicznych, z użytku wyłączona jest prawie 1/3 mocy elektrycznej zainstalowanej w postaci bloków jądrowych (13,36 z 47,5 GW). Jednak z uwagi na to, że to spalanie paliw kopalnych dostarcza 60% prądu w Japonii, tym bardziej istotne staje się utrzymanie mocy generowanej przez elektrownie jądrowe (hydroelektrownie pokrywają 7,5% zapotrzebowania krajowego). Zakup paliw, m. in. od Rosji, którą Japonia już poprosiła o zwiększenie dostaw gazu i ropy, będzie bardzo kosztowny. Gdy w 2007 roku trzęsienie ziemi spowodowało wyłączenie na 2 lata elektrowni Kashiwazaki Kariwa, największej elektrowni jądrowej na świecie, jej operatora, wspomnianą firmę TEPCO, kosztowało to około 5,62 miliarda USD, z czego 3/4 tej kwoty trzeba było wydać na zakup paliwa potrzebnego do wygenerowania brakujących 8000 MW energii elektrycznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]