2011-04-11: Japonia: silne wstrząsy w pobliżu elektrowni Fukushima I

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 kwietnia 2011

W miesiąc po trzęsieniu ziemi i tsunami, które spustoszyły japońską wyspę Honshu miały miejsce kolejne wstrząsy wtórne. Poniedziałkowe trzęsienie ziemi miało siłę około 6,6 stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 81 km na południe od uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi.

Według sejsmologów pracujących w United States Geological Survey (USGS) poniedziałkowe trzęsienie ziemi jest kolejnym wstrząsem wtórnym po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi z 11 marca. Hipocentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 12 km.

Operator elektrowni atomowej Fukushima I firma TEPCO (Tokyo Electric Power Co), poinformował, że po trzęsieniu nie stwierdzono "żadnych nieprawidłowości" w siłowni uszkodzonej w wyniku marcowego trzęsienia ziemi. Jedynym zaobserwowanym negatywnym skutkiem dla zniszczonej elektrowni jądrowej była około 50-minutowa przerwa w zasilaniu zewnętrznym, która wstrzymała pompowanie wody do reaktorów 1,2 i 3. Japońska agencja bezpieczeństwa atomowego zapewniła w swoim oświadczeniu, że przerwa nie powinna mieć wpływu na sytuacje w siłowni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]