2011-05-09: CEPCO zgodziła się wyłączyć EJ Hamaoka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 maja 2011
Elektrownia atomowa Hamaoka, rok 1988

Po drugim dniu obrad zarząd firmy Chubu Electric Power Company przychylił się do prośby rządu Japonii o wyłączenie dwóch reaktorów elektrowni jądrowej Hamaoka, która leży na obszarze dla którego przewiduje się duże prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi.

Na drugim zebraniu poświęconym prośbie wystosowanej w ostatni piątek przez premiera Japonii zarząd firmy zgodził się zawiesić pracę elektrowni Hamaoka, a dokładnie jej dwóch czynnych reaktorów, numer 4 i numer 5. Sobotnie półtorej godzinne spotkanie zarządu zakończyło się brakiem decyzji w sprawie zamknięcia elektrowni.

Spółka musiała ustalić czy będzie w stanie zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej po wyłączeniu dwóch reaktorów, w szczególności czy będzie mogła zapewnić odpowiednią wydajność i dostawy paliwa do swoich konwencjonalnych elektrowni.

Elektrownia jądrowa Hamaoka leży bezpośrednio nad obszarem dla którego sejsmolodzy przewidują wystąpienie trzęsienia ziemi o sile magnitudo 8. Reaktory nr 1 i nr 2 są wyłączone od 2009 roku i oczekują na rozbiórkę. Reaktor nr 3 przechodzi planowy przegląd.

Mimo, że z samych założeń projektowych jest zdolna do wytrzymania trzęsienia ziemi o sile magnitudo 8,5, to niektórzy określają ją terrorystą-kamikaze, owiniętym bombami i czekającym na moment wybuchu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]