2011-04-08: Japonia: wyciek wody z elektrowni atomowej Onagawa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 kwietnia 2011

Po czwartkowym trzęsieniu ziemi doszło do wycieku wody chłodzącej w elektrowni atomowej Onagawa w północno-wschodniej Japonii. Przedstawiciele operatora elektrowni zapewniają, że dookoła elektrowni nie zarejestrowano zwiększonego poziomu promieniowania.

Elektrownia atomowa Onagawa

Podczas konferencji prasowej w piątek rano czasu japońskiego przedstawiciele firmy Tohoku Electric Power, która zarządza elektrownią atomową Onagawa poinformowali, że nastąpił wyciek wody ze zbiorników w których składowane jest zużyte paliwo jądrowe z dwóch reaktorów tej elektrowni.

Według informacji operatora w elektrowni z basenu chłodzącego na podłogę wylało się około 3,8 litra wody.

Wczoraj, wkrótce po trzęsieniu ziemi Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała, że w elektrowni atomowej Onagawa nie działają dwie z trzech jednostek zasilania zewnętrznego. Według informacji operatora elektrowni dziś rano została przywrócona jedna z jednostek.

Tymczasem przedstawiciele Tokyo Electric Power Co podczas konferencji prasowej w Piątek rano poinformowali, że nie pojawiły się żadne nowe nieprawidłowości w działaniu reaktorów elektrowni Fukushima Daiichi.

Wstrząsy jakie nawiedziły w czwartek Japonię miały siłę 7,1 w skali Richtera i zostały określone jako wstrząsy wtórne po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi z 11 marca. W wyniku wczorajszych wstrząsów zmarły prawdopodobnie 3 osoby a około 140 osób zostało rannych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]