2011-03-14: Japonia: wybuch wodoru w reaktorze nr 3 elektrowni Fukushima Daiichi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 marca 2011


O godzinie 11:01 czasu miejscowego miała miejsce eksplozja wodoru w budynku reaktora nr 3 elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, wyłączonej po trzęsieniu ziemi i uderzeniu tsunami. Jedenaście osób zostało rannych. Dwa dni temu taki sam wybuch miał miejsce w budynku reaktora nr 1.

W poniedziałek o 11:01 wybuchł wodór, który zgromadził się w budynku reaktora nr 3 elektrowni Fukushima Daiichi. Reaktor dzień wcześniej utracił zdolność awaryjnego chłodzenia. Zgodnie z prawem operator elektrowni, firma Tokyo Electric Power Company, zgłosiła ten fakt władzom i przystąpiła do wdrażania środków zapobiegających przegrzaniu rdzenia. Wstrzykiwano wodę słodką z dodatkiem boru (pierwiastka hamującego reakcje jądrowe) i wodę morską, oraz wentylowano komorę reaktora, w celu obniżenia ciśnienia.

Jednak podobnie jak dwa dni wcześniej w przypadku reaktora nr 1, doszło do wybuchu nagromadzonego w wyniku parowania wodoru. W reaktorach typu BWR, do jakich należą reaktory elektrowni Fukushima Daiichi, wodór jest dodawany do wody normalnie chłodzącej reaktor jako substancja antykorozyjna.

Wybuch był silniejszy niż sobotni, ale nie naruszył on konstrukcji reaktora i jego osłony. Zaobserwowano pomarańczowy błysk oraz brązowy i szary dym. Duża część lekkiej nadbudówki budynku reaktora została wystrzelona w górę i spadła na inne budynki elektrowni. Żelbetonowo-stalowe budynki reaktorów elektrowni Fukushima-Daiichi posiadają na szczycie lekką konstrukcję, przypominającą hale supermarketu, osłaniającą, np. dźwigi i inne mniej znaczące dla reaktora urządzenia i przyrządy serwisowe.

Japońska telewizja NHK, powołując się na operatora elektrowni, mówi o 11 osobach rannych, ranionych zapewne spadającymi odłamkami dachu budynku reaktora.

Sekretarz rządu, Yukiyo Edamo, powiedział wkrótce po wybuchu, że osłona reaktora jest nie naruszona, i kontynuowane jest wstrzykiwanie wody do reaktora. Ciśnienie w nim pozostaje na dopuszczalnym poziomie, około 360-380 kPa, przy poziomie referencyjnym 400 kPa. Dla porównania, rekordowe ciśnienie odnotowane 12 marca w reaktorze nr 1 wyniosło 840 kPa.

Odczyty promieniowania po wybuchu pozostają podniesione w stosunku do normalnych. W hali serwisowej było to 50 mikroSiwertów na godzinę, a przy wjeździe na teren elektrowni, 20 mikroSiwertów na godzinę. Taki poziom promieniowania niestanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia, przy ograniczonym czasie przebywania - komentuje polska Państwowa Agencja Atomistyki.

Reaktor nr 2[edytuj | edytuj kod]

W poniedziałek o 8 rano czasu polskiego (16 czasu japońskiego) telewizja NHK przekazała wiadomość japońskiego regulatora atomowego, że reaktor nr 2 elektrowni Fukushima Daiichi utracił chłodzenie. Może to oznaczać scenariusz podobny do ostatnich wydarzeń związanych z reaktorem nr 1 i nr 3.

Elektrownia jądrowa Fukushima-Daiichi była konstrukcyjnie przygotowana na falę tsunami o wysokości do 6,5 metra. Piątkowe trzęsienie ziemi wywołało jednak falę, która uderzając w elektrownię, położoną nad samym oceanem, przekroczyła 7 metrów wysokości.

Źródła[edytuj | edytuj kod]