Przejdź do zawartości

2011-03-12: Japonia: eksplozja w elektrowni atomowej Fukushima I

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 marca 2011

W elektrowni atomowej Fukushima I zlokalizowanej na północy Japonii, około 250 km od Tokio doszło w sobotę do eksplozji wodoru w wyniku której zawaliły się dach i ściany budynku w którym znajduje się jeden z reaktorów elektrowni. Według informacji podawanych przez japońską agencję Kyodo w wyniku eksplozji nikt nie zginął, a cztery osoby zostały ranne.

Rzecznik rządu Japonii Yukio Edano poinformował, że w wyniku wybuchu nie doszło do uszkodzenia osłony reaktora, a wybuch nie doprowadzi do wycieku radioaktywnego na dużą skalę. Podczas konferencji podano, że w elektrowni pracuje obecnie specjalna ekipa ratownicza, a poziom radioaktywności wzrasta w przewidywany wcześniej sposób. Przedstawiciel rządu dodał, że na wypadek negatywnego rozwoju wydarzeń władze zbierają i rozdysponowują zapasy jodu.

W ciągu minionej doby poziom promieniowania radioaktywnego wokół elektrowni wzrastał bardzo szybko, momentami przekraczając nawet ośmiokrotnie dopuszczalne normy. Według informacji pozyskanych przez agencje prasowe poziom promieniowania aktualnie już spada, jednak wciąż przekracza normy. Zarząd firmy Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) obsługującej większość japońskich elektrowni w tym wydał oświadczenie, w którym poinformował, że utracono również możliwość kontroli ciśnienia w trzech reaktorach elektrowni Fukushima I i Fukushima II. Gdy ciśnienie osiągnie poziom niebezpieczny może okazać się koniecznym dokonanie kontrolowanego wycieku radioaktywnego.

Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała, że z rejonów obydwu elektrowni ewakuowano ponad 51 tysięcy ludzi. Ewakuacja objęła 20 kilometrowy obszar wokół obydwu elektrowni. Na zagrożone tereny udał się osobiście premier Japonii Naoto Kan.

Na terenach dotkniętych piątkowym trzęsieniem ziemi i tsunami znajduje się osiem elektrowni jądrowych:

  • Fukushima Daiichi (Fukushima I) - 3 reaktory wyłączone, 3 w trakcie planowego przeglądu technicznego
  • Fukushima Daini (Fukushima II) - 4 reaktory, wszystkie automatycznie wyłączone
  • Hamaoka - 3 reaktory, 2 normalnie pracują, jeden w trakcie planowego przeglądu technicznego
  • Higashidori - 1 reaktor, w trakcie planowego przeglądu technicznego
  • Kashiwazaki-Kariwa (największa elektrownia jądrowa na świecie) - 7 reaktorów, 4 normalnie pracują, 3 nie pracowały w momencie trzęsienia ziemi
  • Onagawa - 3 reaktory, wszystkie automatycznie wyłączone
  • Tokai - 1 reaktor, automatycznie wyłączony
  • Tomari - 3 reaktory, wszystkie normalnie pracują.

W momencie, gdy wstrząsy, mierzone przez akcelerometry elektrowni, przekroczyły dopuszczalne poziomy, urządzenia samoczynnie wprowadziły do rdzeni pręty pochłaniające neutrony, co spowodowało zatrzymanie przebiegających w reaktorach reakcji rozszczepiania jąder uranu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]