Przejdź do zawartości

2011-03-16: Cesarz Japonii "głęboko zaniepokojony" kryzysem nuklearnym wygłosił orędzie do narodu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 marca 2011

Cesarz Akihito wygłosił w środę orędzie do narodu japońskiego. W transmitowanym na żywo przez telewizję przemówieniu cesarz wyraził "głębokie zaniepokojenie" kryzysową sytuacją w kraju po piątkowym trzęsieniu ziemi i tsunami.

Cesarz Akihito

Orędzie było pierwszym komentarzem japońskiego monarchy dotyczącym piątkowej katastrofy. Cesarz określił sytuację w kraju jako bezprecedensową i wezwał mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni do solidarności i odbudowywania kraju wspólną pracą:

-Mam nadzieję, że ​​ludzie w obliczu tej tragedii staną ręka w rękę, że będą traktować się nawzajem ze współczuciem i wspólnie przezwyciężymy te trudne czasy. - mówił cesarz Japonii.

Monarcha odniósł się także do sytuacji w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, zapewnił, że problemy związane z reaktorami tej siłowni były nie do przewidzenia, oraz, że władze i pracownicy elektrowni robią wszystko co można w celu ograniczenia skutków zniszczeń.

Akihito złożył kondolencje rodzinom ofiar trzęsienia ziemi i fali tsunami, które w piątek nawiedziły północno-wschodnią Japonię, a także zapewnił o swojej modlitwie w intencji bezpieczeństwa wszystkich ludzi w Japonii.

Cesarz Japonii wygłasza orędzia do narodu tylko w sytuacjach największych kryzysów. Przemówienie monarchy było transmitowane żywo w japońskiej telewizji.

Tymczasem liczba zidentyfikowanych ofiar trzęsienia ziemi, osiągnęła 4255 osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]