Przejdź do zawartości

2011-04-04: Fukushima: odnaleziono ciała poszukiwanych pracowników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Odnaleziono ciała dwóch pracowników elektrowni, poszukiwanych od czasu trzęsienia ziemi i przejścia fali tsunami, to jest od 11 marca. Tym samym wzrosła do trzech ilość śmiertelnych ofiar jakie w obu elektrowniach Fukushima spowodowały te dwie klęski żywiołowe.

W niedziele odnaleziono ciała dwóch pracowników elektrowni, Kazuhito Kokubo i Yoshiki Terashima, których poszukiwano od 11 marca. Ciała znaleziono w budynku turbin bloku nr 4 elektrowni Fukushima Daiichi. Mężczyźni, w wieku, odpowiednio, 24 i 21 lat, znajdowali się na poziomie -1 budynku turbin. Prezes Tokyo Electric Power Company, Tsunehisa Katsumata, powiedział, że zmarli "pracowali, aby chronić elektrownię Fukushima po trzęsieniu ziemi i fali tsunami". Te same piętra w pozostałych blokach elektrowni były zalane. Woda dostała się do nich najpewniej rowami technicznymi znajdującymi się blisko nadbrzeża.

Droga, którą woda dostała się do budynku turbin bloków elektrowni Fukushima Daiichi

Do tej pory jedyną potwierdzoną ofiarą śmiertelną wydarzeń jakie miały miejsce 11 marca i później, był pracownik, który odniósł ciężkie obrażenia i utknął w sterówce dźwigu w bloku nr 1 elektrowni Fukushima Daini, położonej 10 kilometrów na południe od Fukushima Daiichi.

Jak dotąd nie wykryto przypadku napromieniowania osób ewakuowanych z obszaru dotkniętego awarią elektrowni Fukushima Daiichi. W prefekturze Fukushima tsunami wdarło się na głębokość 5 kilometrów od brzegów. Potwierdzonych jest 1113 zgonów, a 4646 osób uważa się za zaginione. Trzy tygodnie po katakliźmie w całej Japonii odnotowano 12087 ofiar śmiertelnych, a za zaginione uważa się 15552 osoby.

Spośród 370 pracowników pracujących przy uszkodzonych reaktorach 21 osób otrzymało dawki promieniowania powyżej 100 mSv. Podczas normalnej pracy elektrowni przepisy zezwalają na otrzymanie przez pracowników dawek maksymalnie 20 mSv w ciągu roku. Jeśli przekroczą tę dawkę, nie mogą przez resztę roku pracować w warunkach narażenia na promieniowanie. W sytuacjach awaryjnych japońskie przepisy pozwalają narażać pracowników na dawkę do 250 mSv. Jest to dawka promieniowania przy której pojawiają się zmiany w krwi i dla której występuje już statystyczna korelacja z występowaniem nowotworów, ale jedynie dla dużych grup badanych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]