2010-12-02: Areva dementuje informacje o kolejnych opóźnieniach Olkiluoto

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 grudnia 2010
Komputerowy obraz trzeciego bloku elektrowni jądrowej Olkiluoto, z reaktorem EPR

Francuska Areva zaprzeczyła informacjom, jakoby budowa trzeciego bloku fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluoto miała doznać kolejnych opóźnień. Budowa ma się zakończyć w czwartym kwartale 2012 roku załadowaniem paliwa.

Areva podtrzymała plany budowy trzeciego bloku Olkiluoto. Budowa ma zakończyć się w 2012 roku, gdy zostanie załadowane zostanie paliwo i przeprowadzona zostanie seria testów reaktora i elektrowni. Po około 8 miesiącach Olkiluoto 3 zostanie włączone do sieci energetycznej, planowo w drugiej połowie 2013 roku.

Budowa bloku nr 3 elektrowni Olkiluoto jest prestiżowym projektem Arevy, z uwagi na to, że jest pierwszym blokiem mającym używać Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego EPR, reaktora nowej generacji. Z tego samego powodu projekt boryka się z wieloma opóźnieniami. Kontrakt na jego budowę, zlecony przez fińskiego operatora Teollisuuden Voima Oyj konsorcjum Areva-Siemens, popisany został w grudniu 2003. Prace rozpoczęły się w 2005 roku, a jednostka miała zostać oddana do użytku w 2009 roku. Cena budowy bloku została ustalona na 3,7 miliarda euro. Do czerwca 2010 została przekroczona o 2,7 miliarda euro, zgodnie z umową pokrywana przez zleceniobiorcę, Areve-Siemens.

Kolejne dwa bloki energetyczne z reaktorem EPR, który możliwe, że zostanie użyty również w polskich planowanych siłowniach jądrowych, budowane są we francuskich Flamanville i Penly.

Rektory EPR mogą działać na mieszanki paliwowe lekko wzbogacone (5% 235U) lub MOX - mieszaninę tlenków uranu i plutonu. Do cech szczególnych należy zaprojektowanie bloku tak, aby statystycznie maksymalna awaria projektowa mogła zdarzyć się w nim raz na 1,6 miliona lat. Jest to osiągnięte przez stosowanie nadmiarowych (czasem czterokrotnych) niezależnych zabezpieczeń typu fail-safe (bezpieczne w razie awarii), tj. działających bez udziału człowieku czy zasilania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]