2007-08-25: Pierwsze ekipy podają składy na Tour de Pologne 2007
Pierwsze drużyny zgłaszają już swoje składy na największy w Polsce wyścig kolarski Tour de Pologne, w peletonie pojawią się największe gwiazdy światowego kolarstwa, wśród nich przyjazd do Polski zapowiedzieli lider Pro Touru, zwycięzca tegorocznego Giro d'Italia Danilo Di Luca, bracia Andy i Franck Schleck, Holender Thomas Dekker a także zwycięzca tegorocznego Deutschland Touru - Jens Voigt.
Zapowiedzi poszczególnych drużyn
[edytuj | edytuj kod]Liquigas-Gaspol
[edytuj | edytuj kod]Danilo Di Luca, który fakt startu w TdP deklarował już w czerwcu, znalazł się na czele ekipy Liquigas, zespołu który w Polsce wystąpi pod rodzima nazwą Liqugas-Gaspol. Drużyna wystawia na Tour de Pologne bardzo silny skład. Di Luca będzie na pewno gwiazda numer 1 polskiwgo touru. Włoch wygrał w tym roku w pięknym stylu Giro d’Italia, wcześniej triumfował w słynnym klasyku Liege-Bastogne-Liege. Di Luca jest liderem cyklu Pro Tour, w Tour de Pologne pojedzie więc w specjalnej białej koszulce należnej liderowi. Podobnie było dwa lata temu, kiedy Włoch wygrywał pierwszy cykl Pro Tour, zaś w Tour de Pologne zajął piąte miejsce.
Di Luckę w TdP wspierać będą uznani zawodnicy. Przede wszystkim Filippo Pozzato oraz Vicenzo Nibali. Obaj Włosi są już bardzo utytułowani. Ten pierwszy wygrał w tym roku jeden z etapów Tour de France, co udało mu się po raz drugi w karierze. Ma także na koncie zwycięstwa w wyścigach Pro Tour – Mediolan San Remo (2006) i HEW w Hamburgu (2005). W TdP startował, ale etapu jeszcze nie wygrał. Nibali to niespełna 23-letni kolarz, ale już z wieloma sukcesami. W ostatnim TdP zajął ósme miejsce, ale walczył o zwycięstwo etapowe na Orlinku. Przed rokiem wygrał wyścig Pro Tour w Plouay we Francji. W ekipie jest także 22-letni Polak, Maciej Bodnar, który kilka dni temu podpisał kontrakt z włoską drużyną. Dla Bodnara, młodzieżowego mistrza Polski w jeździe na czas, będzie to debiut w tak prestiżowym wyścigu. Drużynę uzupełniają brazylijski sprinter – Murilo Fischer, młody Eros Capecchi, doświadczony Alessandro Spezialetti oraz Białorusin Aleksandr Kuczyński.
Cofidis
[edytuj | edytuj kod]Francuska ekipa Cofidis stawia na młodzież, w drużynie znalazło się aż czterech perspektywicznych kolarzy – Holender Michael Elijzen, Amerykanin Tyler Farrar , oraz Francuzi Amael Moinard i Tristan Valentin. Gwiazdą jednak będzie Brytyjczyk Bradley Wiggins, mistrz olimpijski na torze, który wygrał w tym roku prolog wyścigu Dauphine Libere, ale któremu nie udało się triumfować, ku zmartwieniu kibiców, w londyńskim prologu Tour de France (był czwarty). Solidnym góralem jest natomiast Ivan Parra. Kolumbijczyk dwa lata temu wygrał dwa etapy Giro, a w tym sezonie we Włoszech był 13. Wracający po kontuzji Duńczyk Frank Hoj to uznany spec od klasyków, a ekipę uzupełnia Herve Duclos-Lassale z Francji.
Rabbobank
[edytuj | edytuj kod]Rabobank zjwai się w Polsce w bardzo silnym zestawieniu. Gwiazdą „pomarańczowych” będzie na pewno Thomas Dekker. Holender z Amsterdamu, ale mieszkający w Monako to kolarz, który w Polsce wygrał już etap. Dwa lata temu był jednym z najlepszych zawodników Tour de Pologne, wygrał czasówkę w Karpaczu, a w całym wyścigu zajął trzecie miejsce. Thomas ma 23 lata, ale już wiele sukcesów na koncie. W tym roku wygrał wyścig Tour de Romandie, trudną szwajcarską etapówkę, zaliczaną do cyklu ProTour, ponadto był pierwszy na mecie pamiętnego etapu Tour de Suisse, kiedy kolarzy tuż przed startem przywitało wielkie gradobicie. W kolekcji Dekkera są też dwa srebrne medale mistrzostw świata do lat 23 (2004), a także wygrany przed rokiem wyścig Pro Tour Tirreno – Adriatico. Bardzo znanym zawodnikiem jest też Hiszpan Juan Antonio Flecha, który jest znanym specjalistą wiosennych klasyków (w tym roku drugi w Paryż – Roubaix), ale kibice zapamiętali go przede wszystkim z etapowego sukcesu w Tour de France (2003), gdy na mecie prezentował swoje nazwisko (strzała) gestem strzelania z łuku. Flecha ma na koncie zwycięstwo w z Zurychu, kiedy ten „klasyk” był zaliczany do Pucharu Świata. 21 lat ma zaledwie Robert Gesink, ale ten zawodnik nie bez przyczyny uważany jest, obok Dekkera, za nową falę holenderskiego kolarstwa. Niedawno Gesink ukończył wyścig Dookoła Niemiec na piątym miejscu wygrywając klasyfikację młodzieżową. Doświadczenie to Leon van Bon, brązowy medalista MŚ z 1997 roku. Wygrał też dwa etapy Tour de France, jeden hiszpańskiej Vuelty, etap w Paryż – Nicea oraz klasyk HEW Hamburg. Sprinty to domena Australijczyka Greame Browna. To jeden z najniebezpieczniej finiszujących kolarzy. Był mistrzem świata w torowej drużynie na 4 km. Skład ekipy uzupełniają Bram De Groot, Gerben Loewik oraz Rosjanin Dimitrij Koznoczuk.
Euskatel
[edytuj | edytuj kod]Liderem baskijskiej ekipy Euskatel, jeżdżącej w pomarańczowych koszulkach, jest Hiszpan Jon Bru. Ten kolarz wygrał klasyfikację punktowa w Tour de Pologne cztery lata temu, ścigając się wówczas w barwach portugalskiej ekipy La Pecol. Był też dwukrotnie bliski etapowego sukcesu, zajmując po razie miejsce drugie i trzecie. W drużynie ponadto Lander Aperribay, Aitor Galdos, Markel Irizar, Antton Luengo, Alan Perez, Andoni Aranga i Iban Iriondo.
Team CSC
[edytuj | edytuj kod]Duńska ekipa CSC przysyła bardzo silny skład na 64. Tour de Pologne. Zespół ten prowadzi w klasyfikacji drużynowej Pro Tour, nic więc dziwnego, że sprawę startu w tegorocznym TdP potraktował bardzo prestiżowo. W składzie CSC figurują nazwiska pięciu znanych kolarzy. Do Warszawy przyjadą bracia Frank i Andy Schleck z Luksemburga, Szwajcar Fabien Cancellara, Niemiec Jens Voigt oraz Amerykanin Bobby Julich. Bracia Schleck to kolarze, którzy określani są jako najzdolniejsi w światowym peletonie. 22-letni Andy zajął w tym roku drugie miejsce w Giro d’Italia, Frank ma na koncie wygrane etapy w Tour de France, Szwajcarii, przed rokiem zwyciężył w Amstel Gold Race i chodzi za wybitnego specjalistę w wyścigach klasycznych i krótkich etapówkach. Cancellara to aktualny mistrz świata w jeździe indywidualnej an czas, zwycięzca prologu i etapu, a także kilkudniowy lider podczas tegorocznego Tour de France oraz triumfator Piekła Północy, czyli wyścigu Paryż – Roubaix przed rokiem. Voigt już dwa razy stawał na podium Tour de Pologne (drugi w 2001 i 1999), wygrał także etap w Karpaczu (2001). Kilka dni temu po raz drugi w karierze zwyciężył w wyścigu Dookoła Niemiec. Julich w 1998 roku był trzecim kolarzem Tour de France, w karierze wygrywał też Paryż – Nicea i Eneco Tour (2005). Ekipę uzupełniają Duńczycy Matti Breschel, Allan Johansen oraz Kasper Klostegaard.
Bouygues Telecom
[edytuj | edytuj kod]We francuskiej drużynie Bouygues Telecom zwraca przede wszystkim uwagę nazwisko walecznego Thomasa Voecklera. Francuz trzy lata temu jechał w Tour de France broniąc długo żółtej koszulki lidera przed samym Lance'em Armstongiem. W poprzednim Tour de Pologne zachował się jak dżentelmen holując do mety w Karpaczu jadącego ze złamanym barkiem Bartosza Huzarskiego. Voeckler sporo wygrywa, na koncie ma 16 zwycięstw. We francuskiej drużynie pojadą ponadto: Olivier Bonnaire, Pierre Drancourt, Arnaud Labbe, Yoann Le Boulanger, Laurent Lefevre, Mathieu Sprick, Johan Tschopp.
T-Mobile
[edytuj | edytuj kod]W bardzo mocnym składzie na 64. Tour de Pologne pojawi się niemiecka ekipa T-Mobile. Liderem będzie zwycięzca całego wyścigu sprzed dwóch lat Luksemburczyk, Kim Kirchen, który w tym sezonie pokazał, że jest w dobrej formie zajmując m.in. siódme miejsce w Tour de France. Głównym pomocnikiem Luksemburczyka będzie kilkudniowy lider Giro d’Italia, Marco Pinotti oraz Holender Servais Knaven, który w 2001 roku wygrał Paris-Roubaix. Za sprint w ekipie odpowiadać będzie Gerald Ciolek, aktualny mistrz świata U23. Młody zawodnik pokazał, na co go stać w Deutschland Tour gdzie wygrał aż trzy etapy. Oprócz tego na starcie wyścigu pojawią się Niemiec Thomas Ziegler, Austriak Bernhard Eisel, Nowo Zelandczyk Greg Henderson i Kanadyjczyk Michael Barry.
Caisse d’Epargne
[edytuj | edytuj kod]Liderem ekipy Caisse d’Epargne będzie mistrz Hiszpanii w jeździe na czas, Jose Ivan Gutierrez. Przed dwoma laty był wicemistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas, aktualnie startuje w Eneco Tour gdzie na 1. etapie zajął trzecie miejsce. Oprócz niego na wyścig zostali zgłoszeni Pablo Lastras, który ma zwycięstwa etapowe na wszystkich wielkich tourach, sprinter Jose Rojas, Florent Brard zeszłoroczny mistrz Francji, Alberto Losada, Mathieu Perget, Nicolas Portal i Vincent Reynes.
AG2r
[edytuj | edytuj kod]Francuski zespół AG2r stawiać będzie na Rinaldo Nocentiniego. Włoch przed trzema laty wygrał 5. etap Tour de Pologne. Wspierać go będzie góral Johna Gadreta, były mistrz Szwajcarii Martin Emitera, Julien Loubet, Laurent Mangel, Blaise Sonnery, Christophe Riblon i Lloyd Mondory.
Tour de Pologne zaczyna się już za dwa tygodnie i potrwa do soboty 15 września. Wyścig rozpocznie się od jazdy drużynowej na czas w Warszawie, a zakończy zmaganiami na Orlinku w Karpaczu. W wyścigu wezmą udział wszystkie ekipy Pro Tour oraz polska grupa Action-Uniqa, a także włoska Ceramica Flaminia.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu pro-cycling.org (na specjalnych zasadach)