Przejdź do zawartości

2007-09-10: Graeme Brown wygrał 2. etap 64. Tour de Pologne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 10 września 2007

Drugi etap tegorocznego wyścigu Tour de Pologne po finiszu z peletonu wygrał Australijczyk Graeme Brown (RAB Rabbobank). Warta uwagi była postawa Łukasza Bodnara (INT Action Uniqa), który od 4 km, aż do rund w Olsztynie samotnie uciekał, zdobywając tym samym czerwoną koszulkę lidera klasyfikacji aktywnych.


Łukasz, starszy z braci Bodnarów startujących w Tour de Pologne, utrzymywał dość spokojne tempo około 40km/h, uzyskując na drugiej premii lotnej ponad 14 minut przewagi nad peletonem. Dzięki temu, że Polak tak długo utrzymywał się na prowadzeniu, wygrywając trzy premie lotne, został klasyfikacji najaktywniejszych. Na półmetku etapu na czoło peletonu przesunęli się zawodnicy ekipy Lampre i rozpoczął się pościg za samotnym uciekinierem. Na 60 kilometrów przed metą, Bodnar miał już tylko 5’30 przewagi nad grupą zasadniczą, a ostatecznie został złapany już na rudach w Olsztynie. Na ostatnich kilometrach 2. etapu znaczną część pracy w peletonie nadal wykonywali kolarze włoskiego Lampre, którym zależało przede wszystkim na ochronie żółtej koszulki, w której jechał ich drużynowy kolega - Roberto Longo, a także na dobrym rozprowadzeniu Danilo Napolitano, który miał walczyć o zwycięstwo etapowe. Jednak Lampre nie było jedyną ekipą, która miała swój "pomysł" na zakończenie finiszu w Olsztynie. O jak najlepsze miejsca do finałowego sprintu walczyli także zawodnicy z Team CSC, Gerolsteiner, Gaspol-Liquigas, a w całym tym zamieszaniu najlepiej odnalazły się ekipy T-Mobile i Rabobank.

Ostatecznie to holenderska ekipa sponsorowana przez bankowego potentata odniosła sukces na mecie tego etapu. W walce na finiszu najszybszy był Graeme Brown, który swoim zwycięstwem przypieczętował szczęśliwy dzień Rabobanku (Denis Menchov wygrał dziś etap na Vuelta a Espana i jest liderem wyścigu – przyp. red.).

Źródła[edytuj | edytuj kod]