Przejdź do zawartości

2007-09-13: Murilo Fischer wygrał 5 etap Tour de Pologne, Danilo Napolitano nadal liderem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 września 2007
Meta w Świdnicy, Fischer przed Napolitano
Finisz peletonu
Dekoracja zwycięzcy etapowego

Brazylijski kolarz Murilo Antonio Fischer (Liquigas-Gaspol) wygrał piąty etap 64. Tour de Pologne, na 6 sekund przed peletonem na metę w Świdnicy wpadła 8 osobowa grupa, z której rozegrana została ostateczna walka pomiędzy Danilo Napolitano (Lampre-Fondital) a dzisiejszym zwycięzcą. O wygranej Brazylijczyka zadecydowały centymetry. Trzeci na mecie był belgijski kolarz Woulter Weylandt (Quick-Step).

Na starcie etapu stanęło 164 zawodników. Od startu ostrego aktywni byli dwaj Polacy: Łukasz Bodnar (Action-Uniqa) i Piotr Wadecki (Ceramica Flaminia). Na premii lotnej w Środzie Wielkopolskiej przewaga drugiego z wymienionych zawodników nad peletonem wynosiła 6 minut. W Śremie, na premii specjalnej, przewaga uciekającej dwójki wzrosła do 11 minut. Kolejne kilometry oznaczały jednak dla uciekających Polaków utratę przewagi, która na 180 kilometrze wynosiła 5 i pół minuty. Ucieczka została zlikwidowana na 198 kilometrze.

W okolicach miejscowości Strzegom od peletonu oderwała sie około 18-sto osobowa grupa zawodników, która zlikwidowała ucieczkę. Potem poszła kontra i z przodu znalazło się 50 kolarzy, a wśród nich m.in. lider wyścigu Danilo Napolitano (Lampre) oraz lider klasyfikacji PT Danilo di Luca (Liquigas). Z zespołu Action-Uniqa mogliśmy podziwiać tam Marka Rutkiewicza, Bartosza Huzarskiego, a także zmęczonego już Łukasza Bodnara.

Różnica pomiędzy dwiema pierwszymi grupami wynosiła około jednej minuty. Najmocniej pracowały włoskie teamy – Lampre oraz Liquigas. Na około 16 km do mety grupy się połączyły, a to głównie za sprawą zawodników Piotra Kosmali – Bondariewa, Kostiuka oraz Miary, którzy mocno „kręcili” na rundach w Świdnicy.

Na ostatnim zakręcie rozpędzony peleton uległ kraksie i na metę wpadła kilku osobowa grupa sprinterów, z której najszybszy okazał się Murilo Fischer (Liquigas), przed Danilo Napolitano (Lampre) oraz Wouterem Weylandtem (Quick Step).

Trzy rundy na ulicach Świdnicy dały zwycięstwo etapowe Brazylijczykowi Murilo Fischerowi. Liderem wyścigu pozostał Danilo Napolitano. Drugim w klasyfikacji generalnej wyścigu został Murilo Fischer, który traci do lidera 1 sekundę. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Marek Rutkiewicz - zajmuje 21 miejsce.


Wyniki i klasyfikacje

[edytuj | edytuj kod]
Wyniki 5. etapu
Miejsce Zawodnik Drużyna Czas
1. Murilo Fischer Liquigas 6:44:24
2. Danilo Napolitano Lampre-Fondital +00:00
3. Wouter Weylandt QuickStep-Innergetic +00:00
4. Mikhaylo Khalilov Ceramica Flaminia +00:00
5. Koen de Kort Astana +00:00
6. Marcus Burghardt T-Mobile Team +00:00
7. Jose Joaquin Rojas Gil Caisse d'Epargne +00:00
8. Alessandro Ballan Lampre-Fondital +00:02
9. Tyler Farrar Cofidis +00:06
10. Volodymyr Bileka Discovery Channel +00:06
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Miejsce Zawodnik Drużyna Czas
1. Danilo Napolitano Lampre-Fondital 22:07:15
2. Murilo Fischer Liquigas +01
3. Wouter Weylandt QuickStep-Innergetic +04
4. Jose Joaquin Rojas Gil Caisse d'Epargne +14
5. David Kopp Gerolsteiner +16
6. Graeme Brown Rabobank +16
7. Sebastian Lang Gerolsteiner +19
8. Nicolas Rousseau AG2R +19
9. Tomas Vaitkus Discovery Channel +20
10. Mikhaylo Khalilov Ceramica Flaminia +20

Źródła

[edytuj | edytuj kod]