2007-05-21: Rosja w sprawie polskiego mięsa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 maja 2007

"Należy szukać rozwiązania. Trzeba to robić, trzeba odpolitycznić te sprawy i rozwiązać problem profesjonalnie, życzliwie, w sposób partnerski, uwzględniając interesy naszych partnerów i naszych rolników" - powiedział Władimir Putin na spotkaniu z rządem.

"Komisja Europejska z zadowoleniem powitała deklarację prezydenta Rosji Władimira Putina o zamiarze przyspieszenia dialogu z UE w sprawie embarga na polskie mięso, o ile przyczyni się to do szybkiego rozwiązania problemu" - powiedział rzecznik KE Philip Tod. Dodał także, że KE chce rozmów na poziomie technicznym tak szybko, jak jest to możliwe. Zaznaczył jednak, że choć KE traktuje sprawę jako priorytetową, to jeszcze żadna data nie została ustalona.

W rosyjskiej prasie szczyt Rosja-Unia w Samarze opisywany jest jako zwycięstwo nowej Europy, a przede wszystkim Polski. Według „Wriemia Nowostiej” chcąc osiągnąć korzystne relacje z Unią, Moskwa będzie musiała zmienić strategię i zaniechać prób podzielenia UE.

Jesienią 2005 roku Rosja wprowadziła embargo na żywność z Polski, pod zarzutem fałszowania certyfikatów weterynaryjnych i sanitarnych przez stronę polską. Pomimo szybkiej interwencji w tej sprawie i usunięcia uchybień, Rosja nie zniosła zakazu.

Polską odpowiedzią na postępowanie Rosji było zablokowanie rozpoczęcia negocjacji między UE a Rosją w sprawie umowy o partnerstwie i współpracy. Wskutek tego prowadzenie rozmów o zniesienie embarga na polskie mięso wzięła na siebie Komisja Europejska.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]