2007-05-18: Fotyga: embargo to „pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 18 maja 2007

Minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga skrytykowała postawę Rosji wobec embarga. Uważa, że jest to „pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny”.

"Embargo to niezwykle ostre narzędzie" - tłumaczyła minister Anna Fotyga wczoraj na konferencji po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Cypru. Fotyga powiedziała, że jesteśmy w fatalnym położeniu. Nie dość, że embargiem szantażuje nas Rosja, to Unia Europejska nie dotrzymuje danego Polsce słowa: "Bruksela miała wywalczyć z Moskwą ustępstwa w sprawie energetyki. W zamian mieliśmy wysłać sygnał, że możemy zrezygnować z wetowania umowy Unia-Rosja".

Rosjanie nie pozostają bierni: "Polska próbuje wykorzystać swoje złej jakości mięso jako instrument polityczny" - uważa wiceprzewodniczący komitetu ds. międzynarodowych Dumy Leonid Słucki.

Jednak z oficjalną reakcją na słowa polskiej minister Kreml wstrzymał się do zakończenia szczytu Unia-Rosja w Samarze. Głównym punktem rozpoczętych wczoraj rozmów miała być umowa o nowym partnerstwie strategicznym. Komentatorzy są zgodni. Szczyt zakończy się fiaskiem, bo Polska wspierana przez Litwę i Estonię zablokowała rozpoczęcie negocjacji.

Dziś trwają rozmowy na temat embarga nałożonego na polskie mięso. "Czekamy na efekty rozmów unijnych i ciągle na nie liczymy. Myślę, że tego typu efekty byłyby stosowną oprawą do spotkań na poziomie ministrów spraw zagranicznych" – powiedziała Fotyga.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]