2007-05-17: Szczyt Rosja – UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Szczyt Rosja – UE)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 17 maja 2007
Lokalizacja obwodu samarskiego

Na 17 maja została zaplanowana nieoficjalna część szczytu w Samarze mającego dążyć do poprawy kontaktów z Moskwą.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso spotykają się na kolacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Właściwe rozmowy rozpoczną się jutro.

Rozmowy będą na temat sprzeciwu Rosji dotyczącego planów rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i w Czechach. Unijni dyplomaci na pewno będą chcieli się dowiedzieć jak wygląda rosyjską demokracja.

Poza tym Bruksela chce wyjaśnić sprawę embarga nałożonego na polskie mięso. Moskwa je utrzymuje, mimo że wyniki kontroli są korzystne dla Polski.

Zostaną poruszone kwestie dotycząca Estonii i Litwy. Pierwsza z nich dotyczy usunięcia pomnika z centrum Tallinna i przez to Rosja na Estonię nałożyła sankcje. Sprawa Litwy natomiast dotyczy zamkniętego ropociągu „Przyjaźń”, którym ropa miała płynąć do rafinerii Możejki.

"To będzie trudny szczyt, ale się odbędzie. Sytuacja jest skomplikowana, ale w trudnych momentach tym ważniejsza jest rozmowa" - powiedział Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec.

"Mam nadzieję, że szczyt udowodni, że mimo obecnych kłopotów, jest szeroka gama praktycznych dziedzin, w których możemy współpracować z Rosją" - stwierdził Jose Manuel Barroso (przewodniczący Komisji Europejskiej).

Rosyjski dziennik "Wiedomosti" 15 maja napisał, że szczyt Rosja-UE nie przyniesie zamierzonych rezultatów.

"Oficjalnego początku rozmów na temat porozumienia o partnerstwie i współpracy nie będzie, gdyż jest wątpliwe, by Warszawa wycofała swoje weto.Niewykluczone, że uczestnikom nie uda się nawet uzgodnić wspólnej deklaracji. Kremlowskie źródło informuje, że poruszone zostaną także tematy wznowienia polskiego eksportu rolnego do Rosji, uregulowania konfliktu w Kosowie, rozmieszczenia elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach, a także demontażu radzieckich pomników w Europie" - napisał dziennik "Wiedomosti".

W dzienniku przytaczane są również słowa Alexandra Rahra (niemieckiego politologa), który twierdzi, że "Polska, Litwa i Estonia chcą dać nauczkę Niemcom za próby porozumiewania się z Rosją na płaszczyźnie dwustronnej i dlatego świadomie potęgują spory. Gdy tylko 1 lipca przewodnictwo w UE przejdzie od Niemiec do Portugalii, Polska natychmiast wycofa weto".

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]