Przejdź do zawartości

2007-05-18: Szczyt Rosja – UE: nie ma porozumienia w sprawie polskiego mięsa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 maja 2007

Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że szczyt Rosja–UE, który miał miejsce w Wołżskim Utiosie koło Samary nie zmienił nic w kwestii embarga na polskie mięso: „Nie udało się osiągnąć porozumienia”.

„Na razie nie rozwiązaliśmy kwestii polskiego mięsa. Polscy koledzy nie rozmawiają z nami już od ponad roku. Bogu dzięki, jest niemiecka kanclerz. Będziemy pracować dalej – powiedział Putin. Dodał, że do Rosji trafia z Polski i przez polskie terytorium „towar niskiej jakości”, co Rosji „absolutnie nie może zadowalać”.

Prezydent Rosji oznajmił również, że „nie robi dramatu” z opóźnienia rozmów w sprawie ewentualnego porozumienia Rosja–UE, które wyniknęło na skutek działań Polski. Warszawa zablokowała rozpoczęcie negocjacji porozumienia w związku z rosyjskim embargiem na polskie mięso.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że spór o rosyjskie embargo na polskie mięso nie powinien zostać rozstrzygnięty między Moskwą a Warszawą. Ta kwestia jest sprawą Unii Europejskiej – podkreśliła. W obronie Polski stanął również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso – „problem Polski jest problemem europejskim. Nie widzimy podstaw rosyjskiego zakazu importu mięsa z Polski. Gdyby takie podstawy były, nie zezwolilibyśmy na rozprowadzanie polskiego mięsa na unijnym rynku” – podkreślił Barroso.

Rosyjska milicja uniemożliwiła wylot do Samary m.in. byłemu szachowemu mistrzowi świata i jednemu z liderów antyprezydenckiej opozycji w Rosji Garriemu Kasparowowi, szefowi zdelegalizowanej Partii Narodowo–Bolszewickiej Eduardowi Limonowowi i liderowi Ruchu na rzecz Praw Człowieka Lwu Ponomariowowi. Odebrano też bilety i paszporty kilku dziennikarzom, w tym co najmniej dwu zagranicznym. „Mam nadzieję, że osoby te będą miały możliwość wyrażenia swoich poglądów” – powiedziała Angela Merkel.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]